İşiniz veya kişisel kullanımınız için bir web hosting seçerken çoğunlukla karşınıza iki farklı işletim sistemi çıkmaktadır. Bunlar Windows ya da Linux işletim sistemli web hosting paketleridir.  Bu iki işletim sisteminin de kendine has özellikleri bulunur. Daha önce web hosting kiralamadıysanız bu iki işletim sistemi size pek bir şey ifade etmiyor olabilir; ancak kuracağınız sistemin gerekliliklerine göre bu iki işletim sistemi arasında seçim yapmanız gerekecektir. Bu rehberimizde de bu farkların üzerinde duracağız.

Windows ve Linux işletim sistemini kıyaslarken, biri diğerinden daha iyidir şeklinde bir ayrım yapmak pek de doğru olmaz. Bu sebeple de ihtiyacınıza ve kuracağınız sisteme göre ikisinden birini tercih etmeniz gerekir. Hem özellikleri hem de kullanım alanları nedeniyle bu iki işletim sistemini ayrı ayrı ele almak gerekir. Bu iki işletim sisteminin farklarını çalıştırılan uygulamalar, kontrol panelleri, güvenlik durumları ve dosya isimlendirme başlıkları altında detaylı bir şekilde aşağıda bulabilirsiniz.

Windows Web Hosting

Sunucunuzu Windows işletim sistemi kurulu olarak seçtiğinizde;

 • ASP Classic
 • ASP.NET
 • MSSQL (Microsoft SQL Sunucu)
 • MySQL ve PHP
 • Visual Basic Development (Entegre Geliştirme Ortamı)
 • C#
 • Remote Desktop (sadece Dedicated Sunucular için gerekli)

yazılım ve uygulamalarını Windows web hosting paketiniz içinde çalıştırabilirsiniz. Windows işletim sistemli Dedicated (Paylaşımsız) Sunucu’lar üzerinde Windows tabanlı başka uygulamalar da kurulabilir; ancak bu uygulamaların kurulumunun sizin tarafınızdan yapılması gerekir ve aynı zamanda bu uygulamalar için lisans satın almanız gerekir. Örneğin.

 • Microsoft Exchange (kurulum ve lisans gerektirir.)
 • Microsoft SharePoint (kurulum ve lisans gerektirir.)

Linux Web Hosting

Linux işletim sistemli sunucu seçtiğinizde ise:

 • SSH
 • PHP,
 • MySQL,
 • CGI, Phyton ya da Perl,
 • WordPress ve diğer Web uygulamalarını,
 • Apache modülü gerektiren yazılım ve uygulamalarını

Linux sunucunuz üzerinde çalıştırabilirsiniz.

Kontrol Panelleri

Windows ve Linux sunucular farklı kontrol panelleri aracılığı ile yönetilmektedir.

 • cPanel:Linux kurulu tüm sunucularda kullanılmaktadır. (Paylaşımlı Linux sunucular, Reseller, VPS ve Dedicated Sunucular)
 • WHM (Web Host Manager): Linux Reseller, VPS ve Dedicated Sunucular ile kullanılabilir.
 • MaestroPanel & Plesk: Paylaşımlı Windows Sunucular ve Dedicated Sunucular ile kullanılabilir.

Güvenlik

Linux sunucuların daha güvenli olduğu düşünülse de Windows ve Linux işletim sistemli sunucular aynı güvenlik derecelerine sahiptir. Güvenlik konusu çoğunlukla, web hosting yönetimine ve sunucunun nasıl kurulduğuna bağlıdır. Radore olarak hem Linux hem de Windows işletim sistemli sunucularımızda son güvenlik önlemlerini alarak, sunucuların performansını artıracak güvenlik optimizasyon işlemlerini yapmaktayız.

Dosya isim ve uzantıları

Bu iki sunucu üzerinde farklı dosya isim ve uzantıları bulunuyor. Bu konuda Linux sunucular daha hassas ve açık bir çözüm sunabiliyor. Bir örnek üzerinden ilerleyecek olursak;

 • Linux sunucu üzerinde, home.html ve Home.html iki farklı isim olarak adlandırılır.
 • Windows sunucu üzerinde ise home.html, Home.html veya HOME.html tek bir dosya adı olarak görünmektedir.

Bu farklılıklardan yola çıkarak dosya adlarınızın ve uzantılarınızın nasıl görüneceğini ve kaydedileceğini de bilmeniz, dosya uzantılarını verirken nasıl bir yol izlemeniz gerektiği konusunda size yardımcı olacaktır.

Bilmeniz gereken diğer önemli detaylar

Linux işletim sistemi daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun sebebleri de PHP, MySQL ve fiyat olarak öne çıkmaktadır. PHP ve MySQL’i hem Windows hem de Linux işletim sistemlerinde çalıştırabiliyor olsanız da Linux doğrudan bu iki uygulama odağında kullanıldığı için daha iyi performans almanızı sağlamaktadır.

Linux üzerinde kullanacağınız yazılım ve uygulamaların yine belli bir ücreti bulunur fakat Windows’a kıyasla bu yazılım ve uygulamalara daha ucuza ulaşabildiğiniz için Linux maliyetleri azaltmaktadır.

Eğer ASP.NET ile çalışıyorsanız ya da çalışmayı düşünüyorsanız bu durumda Windows işletim sistemini seçmeniz gerekir. HTML ve PHP’ye benzer olsa da daha farklı bir çalışma prensibi bulunan ASP.NET, algoritması sayesinde Windows sunucularında daha büyük veri tabanlarıyla çalışabilmektedir.

Windows ve Linux işletim sistemleri arasındaki farklardan biri de Linux açık kaynak kodlu bir platformdur. Bu kodlara ulaşabilir, isterseniz bu kodlar üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz. Ancak Windows böyle bir yapıya sahip değildir. Bu sebeple de kodlar üzerinde değişiklik yapamazsınız. Linux’un açık kaynak kodlu olması, geliştirmeler yapılmaya daha açık bir platform sunar. Bu kodlara erişebildiğiniz için hata oluşumları sırasında, daha hızlı müdahalelerde bulunarak hataları çözebilirsiniz.

Yazının başında da belirttiğimiz gibi bu iki işletim sistemi de farklı amaçlar için kullanılmaktadır ve bu nedenle de biri diğerinden daha iyi değildir. Seçiminiz sırasında ihtiyacınızı belirlemeniz ve sizin için en uygun olan işletim sistemini seçmelisiniz.