Veri merkezleri ister istemez çok enerji tüketiyor. Bu konuda yapılan bir araştırma, ABD’deki veri merkezlerinin tüm ülkenin elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 3’ünden sorumlu olduğunu ortaya koyuyor. Fakat veri merkezlerinin sağlıklı çalışması için yoğun şekilde kullandıkları tek kaynak elektrik değil. Gözden kaçan diğer bir kaynak da su…

451 Research adlı araştırma firmasının yaptığı çalışmaya göre sadece ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan 800 veri merkezi, yılda 158 bin olimpik havuzu doldurmaya yetecek bir su tüketimine sahip.

Teknoloji Devlerinin Suyla İmtihanı

Wall Street Journal’ın karşılaştırmasına göre ortalama bir veri merkezi, 3 hastanenin toplamı veya 40 hektar badem ağacının ihtiyacı kadar su tüketiyor. Üstelik bu, tek bir veri merkezi. Sadece Microsoft’un dünyanın farklı noktalarında 100’ün üzerinde veri merkezi işlettiğini düşününce, bilişim devinin hesaba katması gereken konulardan birinin de su tüketimi olduğunu görmek mümkün.

Devasa veri merkezi operasyonu yöneten firmalardan biri de Apple.

Apple ilk kez 2013 yılında veri merkezi enerji tüketiminin, kurumsal ofisler ve perakende mağazalarının tüketiminin üzerine çıktığını açıklamıştı. 2014 yılında Apple’ın veri merkezlerinin su tüketimi perakende mağazalarını geride bıraktı. Kurumsal ofisler halen firmanın en çok su tüketen birimi olsa da veri merkezlerinin su tüketimindeki artış bu hızda devam ederse, bu da çok uzun sürmeyecek gibi görünüyor.

Apple’ın kendi açıkladığı rakamlara göre 2012 yılında veri merkezlerinin toplam su tüketimi 189 milyon litreyken, kurumsal ofislerin tüketimi 851 milyon litreydi. 2015 yılına gelindiğinde ofislerdeki su tüketimi yaklaşık yüzde 33 artarak 1.135 milyon litreye ulaştı. Aynı yıl veri merkezlerinin su tüketimi ise yaklaşık yüzde 330 oranında artarak 625 milyon litreyi buldu. 2015’te Apple’ın veri merkezi, mağaza ve ofislerinde kullanılan su miktarının toplam rakamı ise 2.170 milyon litreyle rekor seviyeye ulaştı. Veri merkezleri toplam kullanımın yüzde 28’inden sorumlu.

Çare, Suyu Yeniden Kullanmak

Bu su ihtiyacını azaltmanın en etkili yolu ise kullanılan suyu tüketmeden, tekrar kullanıma sokmak gibi görünüyor. Apple, kullanılan suyu tekrar soğutarak veri merkezinde yeniden kullanmaya enerji harcamak yerine, suyu binanın dışında tekrar soğumasını ve o şekilde tekrar kullanmayı deniyor.

Örneğin firmanın Kuzey Carolina’nın Maiden kasabasındaki en büyük veri merkezlerinden birinde suyun 35 kez devridaim etmesi sağlanarak yüzde 20 oranında su tasarrufu sağlanıyor.

Ayrıca kullanılacak suyun da geri dönüşümlü şekilde kullanılması, Apple’ın önceliklerinden biri. Bunun için Apple, Oregon’daki Prineville şehrinde özel bir atık su tesisi kuruyor. Prineville’deki veri merkezi geçtiğimiz yıl 102 milyon litre su kullanmıştı. 31 bin metrekarelik alan üzerine kurulacak olan atık su tesisinin bu su ihtiyacını geri dönüşüm ile elde etmeyi sağlaması hedefleniyor.

Önümüzdeki yıllar boyunca veriye olan bağımlılığımız arttıkça, verileri depolamak ve kullanmak için ihtiyacımız olan kaynakları da daha verimli bir şekilde elde etmeyi ve kullanmayı öğrenmek zorunda kalacağız gibi görünüyor.