Bulut Bilişim (Cloud Computing), kullanıcıların yerel konumlarında yazılım, veri erişimi veya servis altyapısı gerekmeksizin alınacak ihtiyacın hizmet olarak sağlanmasıdır. Bulut Bilişim hizmeti Infrastructure as a Service (IaaS), Platform as a Service (PaaS), Software as a Service (SaaS) olarak 3 şekilde sunulmaktadır.

İngilizcesi Software as a Services (SaaS) olan Yazılım hizmeti, kullanıcıların ihtiyaç duyduğu CRM, ERP, finans ve muhasebe yazılımları gibi programları bulut üzerinde sağlar.
Farklı lokasyonlarda faaliyet gösteren firmalar için SaaS ekstra yazılım maliyeti oluşturmayarak ciddi ekonomik avantaj sağlar. SaaS için en uygun örnek Gmail’dir. Google’ın sunduğu bu hizmet ile mail gönderebilir, dokümanlarınızı düzenleyebilir ve dosyalarınızı yedekleyebilirsiniz. Yazılım bilginiz olmasa dahi tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İngilizcesi Platform as a Service (PaaS) olan Platform hizmeti,  uygulama geliştiricilere donanım ve yazılım katmanları sunarak projelerini geliştirme imkanı sağlar.
Bu hizmet sistem yönetimi, işletim sistemi, programlama dili ortamı, veri tabanı vs. gibi platformlar sunar. Sistem yönetimi hizmet sağlayıcı tarafından gerçekleştirildiği için siz sadece uygulamaları ve verilerinizi yönetirsiniz. Örneğin PHP ile bir yazılım kodladınız. Kodladığınız yazılımın SQL ve web sunucu altyapısı ile uğraşmak zorunda kalmazsınız. PaaS, sadece yazılımınızın çalışması gereken platformları sağlar.

İngilizcesi Infrastructure as a Service (IaaS) olan Altyapı hizmeti, Bulut Bilişim’in en temel hizmetidir. IaaS ile sanal sunucu oluşturulup kullanıcılara bulut sunucu hizmeti sunulmaktadır.
Bulut altyapısı ile sanal sunucu kaynakları size özel olarak tahsis edilir. IaaS ile esnek altyapıya sahip olursunuz. Örneğin tatil organize eden web sitelerinde tatil sezonlarının başlangıcına yakın sunucu kaynak ihtiyacı artar. Kullanılan kaynaklar, Bulut Bilişim’in esnek yapısından faydalanılarak istendiği zaman arttırılıp/azaltılabilir.

Infrastructure as a Service (IaaS) ile bulut sunucu ihtiyacınızı karşılayan Radore, sanallaştırma altyapısında VMWare, sanallaştırılmış depolama altyapısında Dell EqualLogic ve ağ altyapısında Brocade switch ve routerlar kullanır. Bulut sunucu, fiziksel sunucunun VMware yazılımı ile sanallaştırılarak hizmet olarak sunulmasıdır.

Bulut sunucuların bulunduğu fiziksel sunucu donanımları arıza durumlarına karşı yedeklidir. Bulut sunucu hizmeti cluster* altyapısında kurgulandığı için herhangi bir problem olması durumunda, hizmet alımı diğer yedekli sunucudan devam etmektedir. Alınan hizmet kesintisiz olarak çalışmasına devam eder.

Bulut sunucu hizmeti hakkında kafanıza takılan soruları radoreservers.com’da yer alan form aracılığıyla ya da sosyal medya üzerinden #radoreyesor hashtag’i ile bize iletebilirsiniz.

* Cluster: İngilizce kökenli bir kelime olup “küme” anlamına gelmektedir. Cluster yapısı bilgisayar sistemlerinde kullanılan bir özelliktir. Bu özellik birden fazla bilgisayarın tek bir sistem gibi davranmasını sağlar.