Günümüzün veri merkezlerinde ortaya çıkan trafiğin önemli bir kısmını oluşturan video içeriklerin bir numaralı tüketicileri olan C Jenerasyonu, kurumsal hayata ve veri merkezlerine yön veriyor.

“Connected” kelimesinden yola çıkılarak C kuşağı olarak nitelenen bu nesil 1965’den başlayarak günümüze kadar gelen X,Y ve Z kuşaklarından herhangi birine dâhil olup dijital düşünebilen, sosyal medyayı ve diğer dijitalleşmenin getirdiği tüm imkânları yaşam tarzına adapte etmiş insanlardan oluşuyor.

Günümüzde özellikle video içeriklerle birlikte artışa geçen veri trafiğinin büyük kısmı, C kuşağının ihtiyaçlarına göre şekilleniyor. Veri merkezleri ve sundukları güçlü BT altyapıları ise C kuşağının multimedya içeriklere yönelik yoğun ihtiyaçlarını karşılayabilmenin kapılarını açıyor.

Yeni nesillerle birlikte birden fazla internete bağlı cihaz kullanımıyla birlikte veri tüketimi de artıyor. 2021 yılında video yayınlar ve online oyunlar nedeniyle veri akışının günümüzdekinin 5 katına çıkması bekleniyor. Ayrıca aynı yıl akıllı telefonlar üzerinde oluşan trafik kişisel bilgisayarları (PC) geride bırakacak. Tüm bu verilere karşılık 2021’e kadar kurumsal alandaki trafik artışının daha yavaş seyretmesi bekleniyor. Görünen o ki veri merkezlerinin gerçek müşterilerini talebi gün geçtikçe artıran C kuşağı oluşturuyor.

C kuşağı iş hayatında da belirleyici olacak

Görsel medya tüketiminin önemli bir kısmını mobil cihazlardan yapan C nesli istedikleri içeriği istedikleri zaman, istedikleri yerde tüketmeyi seviyor, bu nedenle de video paylaşım siteleri hayatlarında televizyondan çok daha önemli bir yere sahip.

İş hayatının önemli bir kısmında da aktif olarak görev alan C jenerasyonu şirketlerin iş yapış şekillerini de derinden etkiliyor. Mobil cihazlardan alışveriş günlük hayatımızın önemli bir parçası haline geldikçe ürünlerin bu cihazlara uygun formatlarda tüketiciye sunabilen şirketler fark yaratacak. Giyilebilen teknolojiler de günlük hayatımızın bir parçası olacak.

Google’ın bu nesil üzerine yaptığı araştırmasında1, 2000 sonrası doğan Z kuşağının yüzde 80’inin C kuşağına dahil olduğu ve C kuşağının yüzde 65’inin 35 yaş altı kişilerden oluştuğunu ve yüzde 91’inin akıllı telefonlarıyla birlikte uyuduğu belirtiliyor. Bu nesil, yoğun sosyal medya kullanımının yanı sıra özellikle şirketler hakkında en fazla yorum paylaşan kişiler olarak da öne çıkıyor.

Veri merkezlerinin bu dönüşüme ayak uydurması ve artan ihtiyaçlara göre kapasitesini artırması gerekiyor. Çünkü bu hızda giderse günümüzde yaşayan insanların ortaya koyduğu dijital ayak izi, bir sonraki neslin üreteceği ve tüketeceği veri miktarının yanında oldukça küçük boyutlu kalacak.

M2 Metro hattının tam üzerindeki konumuyla tüm internet altyapı sağlayıcılara doğrudan bağlantı sağlayabilen taşıyıcı bağımsız (carrier neutral) veri merkezi Radore’nin hizmetleri hakkında daha detaylı bilgi için radore.com/data-center adresini kullanabilirsiniz.

 

Kaynaklar

1 https://www.thinkwithgoogle.com/consumer-insights/introducing-gen-c-the-youtube-generation/

2 https://www.cisco.com/c/en/us/solutions/collateral/service-provider/visual-networking-index-vni/mobile-white-paper-c11-520862.html

3 https://www.nielsen.com/us/en/insights/news/2010/introducing-gen-c-the-connected-collective-consumer.html