Teknoloji artık hayatımızın büyük bir parçası ve günlük hayatımızda farklı şirketlerin ürettikleri farklı teknolojilerden yararlanıyoruz. Peki, günlük hayatımıza bu kadar büyük etkisi olan ve piyasa değerleri milyar dolarla ölçülen bu teknoloji firmaları hangileri?

Şirketlerin piyasa değerleri Forbes’un 2016’da yayınladığı bilgilere dayanmaktadır.

Apple – Piyasa değeri: 586 milyar dolar

Apple, merkezi Kaliforniya’da bulunan; tüketici elektroniği, bilgisayar yazılımı ve kişisel bilgisayar tasarlayan çok uluslu bir şirket. En çok bilinen ürünleri; Mac, iPhone, iPod ve iPad.
Apple CEO: Tim Cook, 1 Kasım 1960 ABD, Alabama doğumlu. IBM’de 12 yıl boyunca kişisel bilgisayarlar bölümünde Kuzey Amerika lojistiğinden sorumlu direktör olarak görev yaptı. Ayrıca Nike’ın yönetim kurulunda da yer alıyor. Apple’da CEO görevine 2011’de başlayan Tim Cook, 2014’te ‘’Gaylik bana Tanrı’nın en büyük armağanı” diyerek gay olduğunu açıkladı.

Alphabet (Google) – Piyasa değeri: 500 milyar dolar

Alphabet Inc., Google ve Google’a ait diğer kuruluşları bir çatı altında toplayan ve 2015 yılında Larry Page ve Sergey Brin tarafından kurulan bir şirkettir. Alphabet’in kuruluş amacı, Google’ın birincil kanalı olan “arama motoru” bölümünün diğer projelerden ayrılması ve daha şeffaf bir hale getirilmesi olarak belirtilmektedir.
Alphabet CEO: Larry Page, 26 Mart 1973 ABD, Michigan doğumlu. Annesi ve babası bilgisayar profesörü. İlk kez 1979 yılında bilgisayar kullanmaya başladı. Google’ı arkadaşı Sergey Brin ile birlikte 1998 yılında kuran ve hala CEO’luk görevini sürdüren Larry Page’in serveti 23 milyar dolar.

Microsoft – Piyasa değeri: 407 milyar dolar

Microsoft, merkezi Washington’da bulunan; yazılım ve bilişim üzerine ürünler geliştiren çok uluslu bir şirket. En çok bilinen ürünleri; Windows, Xbox ve Office.
Microsoft CEO: Satya Nadella, 1967 Hindistan, Haydarabad doğumlu. İlk çalışma hayatına Sun Microsystems’ta başladı. 1992 yılında Microsoft’a katılıp, çeşitli pozisyonlarda görev yaptı. Boş zamanlarında kriket oynamak ve şiir okumaktan hoşlanıyor. Microsoft’ta CEO görevine 2014’te başlayan Satya Nadella, hala görevine devam ediyor.

[Yeni] Facebook – Piyasa değeri: 314 milyar dolar

2004 yılında Harvard Üniversitesi’nde temelleri atılan Facebook, ilkokul arkadaşlarınızla tekrar bir araya gelin mottosuyla popülerliğini artırarak günümüzde dünya çapında 1,6 milyar kullanıcıya ulaşmış bir sosyal ağdır. Sosyal bir platform olmanın yanı sıra VR gözlükler ve yapay zeka ile ilgili teknolojilere yatırım yapmış ve geçtiğimiz yıllarda Instagram ve Whatsapp gibi popüler uygulamaları da bünyesine katan bir teknoloji firması haline gelmiştir.
Facebook CEO: Mark Zuckerberg, 1984 Amerika doğumlu. 2004 yılında Harvard Üniversitesi’ndeki girişimci arkadaşlarıyla Facebook’u kurmuştur ve şu anda Facebook’un CEO’su olarak görev yapmaktadır. 2010 yılında Times dergisi tarafından “Yılın Adamı” olarak seçilen Zuckerberg’in 2016 yılı itibariyle kişisel servetinin 48 milyar dolar olduğu da belirtilmektedir.

Amazon – Piyasa değeri: 292 milyar dolar

Amazon.com, ABD’nin Seattle şehrinde ilk kurulan en büyük internet alışveriş sitesidir. Sitede DVD, Müzik CD’si, bilgisayar yazılımı, bilgisayar oyunu, elektronik eşya, aksesuar gibi birçok ürün satılmaktadır. Amazon ayrıca; Alexa.com, a9.com, 43things.com, Audible.com, IMDb ve Twitch.tv gibi internet şirketlerinin de sahibi.
Amazon CEO: Jeff Bezos, 12 Ocak 1964 ABD, New Mexico doğumlu. Amazon.com’u bodrumda birikmiş kitaplarını satmak için 1994 yılında kuran ve hala CEO’luk görevini yürüten Jeff Bezos’un serveti 25 milyar dolar.

[Yeni] Alibaba – Piyasa değeri: 200 milyar dolar

Çin’in en büyük e-ticaret firması olan Alibaba, 1999 yılında Jack Ma tarafından kurulmuştur. 2016 yılında Walmart’ı geride bırakarak dünyanın en büyük dünyanın en büyük perakendecisi ünvanını kazanmıştır.
Alibaba CEO: Daniel Zhang, 1972 Çin doğumlu. Birçok uluslararası şirkette yöneticilik görevi yapmış olan Zhang, Kurucu Jack Ma’nın Yönetim Kurulu Başkanı olmasının ardından Alibaba’nın CEO’su olarak 10 Mayıs 2015’te göreve başlamıştır.

[Yeni] Oracle – Piyasa değeri: 168 milyar dolar

1977 yılında Amerika’da kurulan Oracle, bilgisayar teknolojileri ve yazılımları üzerine odaklanmış teknoloji şirketlerinden biridir. Şirket Microsoft’un ardından, en büyük ikinci yazılım üreticisi firma olma ünvanını da taşımaktadır. Veritabanı geliştirme, bulut mühendislik sistemleri gibi çeşitli alanlarda farklı sayısız yazılımı bulunur.
Oracle CEO: Safra A. Catz ve Mark Hud, Oracle’ın CEO pozisyonunda bulunmaktadır. Kurucu Larry Ellison’ın CEO görevinden ayrılarak Yönetim Kurulu’na geçmesinin ardından Catz ve Hud, şirketin yönetimini beraber yürütmeye başlamıştır.

Samsung Electronics – Piyasa değeri: 161 milyar dolar

Samsung, merkezi Suwon’da bulunan; tüketici elektroniği ve telekomünikasyon ekipmanları üreten çok uluslu bir şirket. En çok bilinen ürünleri; Samsung Bilgisayarlar, Samsung Harddiskler ve Samsung telefonlar.
Samsung CEO: Oh-Hyun Kwon, 15 Ekim 1952 Güney Kore doğumlu. Samsung’da CEO görevine 2012 yılında başladı. BrandFinance Global 500 araştırmasına göre, Oh-Hyun Kwon, marka yaratıcısı olarak Apple’ın CEO’su Tim Cook’tan daha önde gösteriliyor.

Intel – Piyasa değeri: 149 milyar dolar

Intel, merkezi Kaliforniya’da bulunan; işlemci, ssd, flash bellek, anakart, chipset, modem ve bluetooth gibi ürünler üreten halka açık bir şirket. En çok bilinen ürünleri; Intel işlemci ve Intel chipset.
Intel CEO: Brian Krzanich, 9 Mayıs 1960 ABD, Kaliforniya doğumlu. İlk olarak 1982 yılında mühendis olarak Intel’de çalışmaya başladı. Intel’de CEO görevine 2013’te başlayan Brian Krzanich, 2014 yılında “Dünyanın en küçük bilgisayarı” olan “Edison”’u duyurdu.

IBM – Piyasa değeri: 142 milyar dolar

IBM, merkezi Armonk’ta bulunan; bilgisayar donanımı, yazılımı, servis hizmetleri ve sunucu servisleri bulunan çok uluslu bir şirket. En çok bilinen ürünleri; IBM Lotus, IBM Enterprise Marketing Management(EMM), IBM Sunucu ve IBM Enterprise Content Management(ECM).
IBM CEO: Ginni Rometty, 29 Temmuz 1957 ABD, Chicago doğumlu. İlk çalışma hayatına General Motors’ta başladı. IBM’de çalışmaya 1991 yılında başladı. 1991-2011 yılları arasında çeşitli pozisyonlarda görev aldı. IBM’de CEO görevine 2012 yılında başlayan Ginni Rometty, Fortune dergisinin açıkladığı “En Güçlü 50 İş Kadını” listesinde üst üste 8 defa 1. oldu.

2017 İtibariyle Listeden Düşenler

Foxconn – Piyasa değeri: 39 milyar dolar

Foxconn, merkezi Tayvan’da bulunan; elektronik imalat hizmetleri sektöründe faaliyet gösteren çok uluslu bir şirket. Aynı zamanda dünyanın en büyük elektronik imalat hizmetleri sağlayıcısı.
Foxconn CEO: Terry Gou, 8 Ekim 1950 Tayvan, New Taipei doğumlu. 24 yaşına kadar lastik fabrikasında çalıştı. 1974 yılında 10 kişi ile plastik parçalar üreten bir yer açtı. 1988 yılında Çin’de şirketine ait en büyük fabrika olan Shenzhen’i açtı. 1996 yılında masaüstü bilgisayarlar için kasa üretmeye ve HP, IBM, Apple ile çalışmaya başlayan Terry Gou, Foxconn‘da CEO’luk görevine hala devam ediyor.

Dell – Piyasa değeri: 22 milyar dolar

Dell, merkezi Teksas’ta bulunan; kişisel bilgisayar, sunucu, ağ bileşenleri, veri depolama donanımı ve yazılımı sağlayan bir şirket. En çok bilinen ürünleri; Dell Bilgisayarlar ve Dell sunucular.
Dell CEO: Michael Dell, 23 Şubat 1965 ABD, Teksas doğumlu. İlk hesap makinesini 7 yaşında aldı ve daktilo ile tanıştı. 15 yaşında RadioShack’te bilgisayar ile oynadıktan sonra nasıl çalıştığını görmek için parçaladı. 1984 yılında Dell’i kuran Michael Dell, hala CEO’luk görevini sürdürüyor.

HP – Piyasa değeri: 21 milyar dolar

HP (Hewlett-Packard), merkezi Kaliforniya’da bulunan; bilgisayar donanımı, bilgisayar yazılımı ve IT hizmetleri sunan çok uluslu bir şirket. En çok bilinen ürünleri; HP bilgisayarlar, HP yazıcılar ve HP sunucular.
HP CEO: Meg Whitman, 4 Ağustos 1956 ABD, New York doğumlu. İlk çalışma hayatına 1979 yılında Procter & Gamble’da başladı. Daha sonra Hasbro’nun Playskool Bölümünde Genel Müdür görevini üstlendi. Patates Kafa(Mr. Patato)’yı 1997’de İngiltere’ye ithal etti. 1998-2008 yıllarında eBay’in CEO’suydu. HP’de CEO görevine 2011’de başlayan Meg Whitman, Forbes dergisinin “Dünyanın en güçlü 100 iş kadını” listesinde 20. oldu.