Online alışveriş sitelerinde arka tarafta yapılması ve dikkat edilmesi gereken birçok unsur bulunuyor. Sitenin altyapısının yanı sıra e-ticaret sitenizin barındırıldığı sunucu, başka bir deyişle satın aldığınız web hosting hizmeti de bir o kadar önemlidir.

E-ticaret sitenizin sorunsuz çalışabilmesi, performansının yüksek olması ve herhangi bir olumsuz durumda verilerinizin kaybolmaması için web hosting firmanızın size bu destekleri sağlıyor olması gerekir.

Web Hosting seçimi neden önemlidir?

Yanlış web hosting seçimi birçok açıdan e-ticaret sitenize zarar verir. Bu hizmete önem vermediğinizde ne gibi sorunlarla karşılaşabileceğinizi aşağıda detaylı olarak ele alacağız.

 1. Gelir Kaybı
  Karşılaşılabilecek en büyük sorun gelir kaybı olacaktır. Barındırma hizmeti aldığınız firmanın sunucularında devamlı olarak sorun oluyorsa, sistemi yavaşlıyor ya da çöküyorsa, sizin e-ticaret sitenizde bu olumsuzluklardan etkilenecektir. Sunucunun çalışmaması durumunda e-ticaret siteniz çalışmayacaktır ve bu süreç boyunca tüketiciler sitenize girip satın alma işlemlerini gerçekleştiremeyeceklerdir. Bu sürecin çok uzun sürmesi ya da bu tür olumsuzlukların sürekli gerçekleşmesi devamlı olarak satış kaçırmanıza neden olarak gelir kaybı yaşamanıza neden olur.
 2. SEO Sıralamanızı Düşürür
  Sitenizin devamlı olarak çökmesi sonucu, arama motorları sitenizi taramakta zorluk çekecektir ve bu sebeple de sayfa değerinizin düşmesine neden olacaktır. Sayfa değerinizin düşmesi de organik aramalarda e-ticaret sitenizin alt sıralarda görünmesine neden olur. Sıralamada gerilemeniz sonucunda da organik olarak sitenize trafik çekmeniz bir hayli zorlaşır.
 3. Güvenlik Problemleri
  Seçtiğiniz web hosting’in güvenlik konusunda da iyi olması gerekmektedir. Malware saldırıları gibi durumlarda hosting firmanızın önceden bu saldırılara karşı önlemlerini almış olmaları gerekir. Aksi takdirde hosting firmasına bir saldırı durumunda kendi e-ticaret siteniz de bu sorundan etkilenebilir. Güvenlik önlemlerinin alınmamış olması aynı zamanda kendi siteniz üzerindeki bilgilerin güvenliğini de açığa çıkartmış olur. Bu bilgilerin dışarıya sızması hem sizi hem de müşterilerinizi olumsuz etkiler. Kişisel bilgilerin ele geçirilmesi sonucu da büyük krizlerle baş etmek zorunda kalabilirsiniz.
 4. Site Yüklenme Hızının Yavaş Olması
  Kaliteli bir web hosting çözümü kullanmadığınızda e-ticaret sitenizin yüklenme hızının düşük olması gibi problemlerle de karşılaşabilirsiniz. Bu da tüketiciler nezdinde de olumsuz bir durum oluşturur. İnternet kullanıcıları site yüklenmeleri söz konusu olduğunda çok fazla sabırlı davranmamaktadırlar. Bu sebeple de kullanıcılar yavaş açılan e-ticaret sitelerini pek fazla tercih etmemektedir. Sitenizin yavaş yüklenmesi yine gelir kaybetmenize neden olabilecek durumlardan biridir.
 5. Site Yedeklerinin Alınmaması
  E-ticaret sitenizin yedeklerinin alınması da bir hayli önemlidir. Düzenli olarak site verilerinin yedeklenmesi herhangi bir olumsuz durum sonucunda veri kaybının yaşanmamasını sağlar. Web Hosting sağlayıcınızı seçerken, site yedeklerinin nasıl ve ne sıklıkta alındığını da sormanız gerekir. Site yedeklerinin alınmaması durumunda beklenmedik bir anda olumsuz sonuçlar yaşayabilir ve tüm yatırımınızı kaybedebilirsiniz.

IdeaSoft E-ticaret paketleri kullanıcısı 5000’in üzerinde müşterilerimizin hosting ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak için yüzde 99,99 oranında Uptime garantisi veren Radore Veri Merkezi ile çalışmaktayız.
Radore Veri Merkezi ile çalışmadan önce yaşadığımız elektrik kesintileri ve internet kesintileri, Radore Veri Merkezine geçiş yaptıktan sonra tekrar yaşanmadı. Bizim de kesintisiz bir hizmet sunabilmemizin arkasında Radore’nin bize sağlamış olduğu servisler ve hizmet önemli bir rol oynar.

Seyhun Özkara
IdeaSoft Yazılım – Kurucu Ortak, Genel Müdür
EDER – Yönetim Kurulu Başkanı

Konuk Yazarımız Hakkında: Seyhun Özkara – IdeaSoft Yazılım – Kurucu Ortak, Genel Müdür / EDER – Yönetim Kurulu Başkanı

Yıldız Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümü mezunu olan Seyhun R. Özkara, yüksek lisans eğitimini ise Beykent Üniversitesi’nde Yönetim Bilişim Sistemleri üzerine tamamladı. 2005 yılında işletmelere özel profesyonel e-ticaret altyapı çözümleri sağlamak üzere Fatih Çalışkan ve Kerem Kaya ile birlikte IdeaSoft Yazılım’ı kuran Özkara, halen şirketin Genel Müdürü olarak görev yapmaktadır. Türkiye’de %50 Pazar payını yakalayan şirketlerini 2012 yılında shopio markası ile global pazara açmıştır. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin elektronik ticaret pazarına kazandırılması adına çalışmaların yanı sıra eğitim süreçlerinin içinde de aktif olarak yer almaktadır. Türkiye’de e-ticaret altyapı sağlayıcılarının bir çatı altında toplanması amacıyla kurulan Elektronik Ticaret Altyapı Sağlayıcıları Derneği – EDER’in kurucu üyesi olup, 2013 yılından itibaren derneğin Yönetim Kurulu Başkanı sorumluluğunu üstlenmektedir. Aynı zamanda e-ticarette sektörel birliği oluşturmak adına TOBB tarafından kurulan E-ticaret Sektör Meclisi’nin üyesidir.