Google “Dunant” adını verdiği tamamen kendine ait olan ikinci kıtalararası kablo hattını kurmak için harekete geçti. Google bu yatırımla birlikte özellikle Kuzey Virgina ve Belçika’nın St. Ghislain bölgelerindeki veri merkezi yapılanmaları arasındaki bant genişliğini artırmayı planlıyor.

TE SubCom tarafından üretilerek okyanus altına döşenecek olan yeni kablo hattı Dunant, ABD’deki Virginia Beach ile Fransa’nın batı kıyılarını bağlayacak şekilde tasarlandı. Alphabet çatısı altındaki tüm şirketlerin küresel özel ağ altyapısının bant genişliğini artırmakla birlikte dünyada kendi alanındaki en büyük kablo hattı olacak.

Google bugüne kadar Dunant projesiyle birlikte 13 farklı kablo hattı yatırımı gerçekleştirdi. Google’ın kendine özel ilk kablo hattı ise bu yılın Ocak ayında duyurulan ve 2019 yılında hizmete girecek Curie projesi olarak biliniyor. Curie hattı ise Şili üzerinden Latin Amerika bölgesi ve şirketin yeni yaptığı açıklamaya göre üç yeni veri merkezi açacağı Los Angeles’ı birbirine doğrudan bağlayacak.

Kıtalar arası çekilen kablo hatları tüm dünyadaki internet hızı ve bant genişliğinin artırılması için oldukça önem taşıyor. Telekomünikasyon şirketlerinin yanında birçok teknoloji şirketi de bu alanda yatırım planları ya da ortaklıklar kuruyor. Evinizde ve iş yerinizdeki ADSL, VDSL, Kablonet/Uydunet, fiber internet ya da akıllı telefonunuzdaki 3G veya 4G fark etmeksizin internete ne kadar hızlı bağlandığınızı test etmek isterseniz, Radore’nin web sitesi üzerinden sunduğu “İnternet Hız ve Bant Genişliği Testi”ni kullanabilirsiniz.

Radore İnternet Hız ve Bant Genişliği Testini uygulamak için tıklayın!

hiztesti.radore.com

 

Haberin kaynağına ulaşmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz:

http://www.datacenterknowledge.com/google-alphabet/google-building-second-intercontinental-cable-its-own