Son yıllarda bulut teknolojisinin hızlı bir şekilde gelişmesiyle beraber, şirketler de bu alana yatırım yapmaya başladılar. Tabii ki bulut teknoloji alanındaki gelişmelerin artması da, bazı ihtiyaçların doğmasına neden oldu. Bu ihtiyaçlardan biri de Hibrit Bulut teknolojisi.

Hibrit Bulut teknolojisi nedir?

Hibrit Bulut teknolojisi, private (özel) bulut tabanlı sistemlerle public (genel) bulut tabanlı sistemleri bir araya getiren ve bu sistemlerin bir arada çalışmasını sağlayan bulut tabanlı bir bilişim sistemidir.

Hibrit Bulut’un amacı, farklı bulut servisleri üzerindeki çeşitli bilgileri, yazılımları, uygulamaları ve diğer verileri bir araya getirerek, şirketlerin tüm bu verilere otomatik bir şekilde erişmelerini sağlamak ve daha iyi yönetilebilir bir bilişim sistemi sunmaktır.

Başka bir şekilde anlatmak gerekirse; Hibrit Bulut sistemleri, şirketler için daha kolay erişilebilen ve daha iyi bir yönetim imkanı sağlayan bir çalışma alanı sunmaktadır.

Hibrit Bulut teknolojisinin avantajları nelerdir?

  1. Dönemsel olarak iş kapasitesinin artırılmasını sağlarken, maliyetleri düşürür
   Hibrit Bulut sistemleri özellikle B2B firmaları için birçok kolaylık sağlıyor. Dönemsel olarak iş yoğunluğu artış ya da düşüş gösteren şirketlerin ihtiyaç duyduğu sunucu alanı devamlı değişebiliyor. Fiziki bir sunucusu olan firmalar, belli iş yoğunluğu olan dönemlerde, çalışma kapasitelerini artırmak için sunucu alanlarını genişletmek zorundadırlar; ancak kısa süreli çalışmalar için fiziki bir sunucunun kapasitesini artırmak hem zorlu hem de maliyetli bir işlemdir.Hibrit Bulut sistemlerine geçilmesi, şirketlerin bu sorununu ortadan kaldırmaktadır; çünkü firmalar iş yoğunluklarının arttığı dönemlerde BT altyapılarının kapasitelerini artırmak için, sadece bu yoğunluk dönemine özel olarak, ihtiyaç duydukları sunucu alanını daha uygun maliyetlerle genişletebilirler. Böylelikle iş yoğunluğunun arttığı dönemlerde hem tam kapasite çalışma imkanı sağlamış hem de bu sorunu daha az maliyetle çözmüş olurlar. İş yoğunluğunun bittiği dönemlerde ise kapasitelerini tekrar düşürerek, sadece kullanmak zorunda oldukları sunucu alanı kadar ücret öderler.
  2. Daha güvenli bir sistem sağlar
   Bulut sistemlerde güvenlik konusu bazen kafaları karıştırıyor olsa da, Hibrit Bulut sistemleri bu konuda birçok güvenlik önlemi alarak sistemdeki verileri korumaktadır. Özel ve genel bulut sistemlerinin bir arada kullanmasına karşın, Hibrit Bulut sistemi kullandığınızda, gizli kalması gereken tüm veriler özel bulut sunucusunda, çeşitli güvenlik katmanlarıyla şifrelenerek kalmaktadır. Halka açık diğer veriler ise genel bulut sunucu üzerinde saklanmaktadır. Bu sebeple de Hibrit Bulut sistemi, firmalara veri güvenliği konusunda daha stabil ve güvenli bir ortam sunmaktadır.
  3. İş sürekliliği ve doğal afetlere karşı bir önlem sunar
   Hibrit Bulut sistemlerinin en büyük avantajlarından biri de, iş sürekliliği sağlıyor olması. Düzenli olarak şirket verilerinizin, kullanıcı bilgilerinin ve geliştirmekte olduğunuz sistemlerin yedeklerini almakla kalmaz; aynı zamanda olası bir doğal afet sonrasında iş verilerinizin yok olmasını da engeller. Olası bir afet sonrasında şirket verilerinize rahatlıkla ulaşarak, iş sürekliliğinizi sağlamış olursunuz.
  4. Daha hızlı büyüme imkanı sağlar
   Dijital bir sektörde yer alan firmalar için, teknolojik yenilikleri yakalamak oldukça önemli. Birçok firmanın BT altyapısı tam kapasiteyle ya da tama yakın kapasiteyle çalışmakta ve bu durum da yeni teknolojileri şirketinize adapte etmenizi zorlaştırmaktadır. Yeni bir BT altyapısının kurulması hem maliyetli hem de uzun soluklu bir çalışma olabilir.Hibrit Bulut sistemleri bu noktada firmalara avantajlar sunmaktadır. Firmalar diledikleri zaman ihtiyaç duydukları BT altyapı kapasitesini artırarak, yeni teknolojileri sistemlerine entegre edip, son trendlere ve teknolojilere ayak uydurabilirler.
  5. Daha esnek bir yapı sunar
   Hibrit Bulut sistemleri, iş ihtiyaçlarına göre firmaların ihtiyaç duydukları iş yüklerini private ve public bulutlar arasında daha dinamik bir şekilde dağıtmalarından dolayı, firmalara daha esnek bir çalışma imkanı sağlar.Bunlara ek olarak Hibrit Bulut sistemler SaaS (hizmet olarak yazılım) aracılığı ile de müşteri ilişkileri yönetiminde kolaylık sağlarken, insan kaynakları uygulamaları gibi süreçlerin de eksiksiz olarak takip edilmesine olanak sağlar.