1971 yılında, bundan tam 43 yıl önce, bilgisayarın nasıl çalıştığı hakkında yazılmış bir kitap olduğunu biliyor muydunuz? O günden bugüne katettiğimiz yolu ve şimdinin bilgisayarlarını düşününce bu kitap bir tarih niteliğinde.

Boing Boing internet sitesinin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü, Rob Beschizza, 1971 yılında basılmış olan How It Works, The Computer kitabının bir kopyasını bulmuş. Tam tabiriyle vintage kitap, Rob Beschizza sayesinde gün yüzüne çıkmış.

İngiltere, Londra merkezli Ladybird Yayınevi etiketiyle 1971 yılında ilk basımı yayınlanan How It Works, The Computer, okuyuculara bilgisayarın her bir parçasının nasıl çalıştığını anlatıyor. Ayrıca manyetik yüzeyler üzerinde bir verinin nasıl saklandığının açıklaması gibi pek çok bölüm de yer alıyor.

Bugün bize, asırlar öncesinden kalan bir tarihi tablet gibi gelse de eminiz ki zamanı için çok önemli bir baş kaynaktı. Çünkü bilgisayar yepyeni bir kavramdı ve sorun büyüktü: Bu bilgisayar nasıl çalışır?

How It Works, The Computer, bilgisayarların ilk kez göründüğü yıllardan bugüne teknolojinin nasıl geliştiğine ışık tutuyor.


1971 yılındaki ilk baskının kapak görseli
Kitabın yeniden düzenlenmiş ikinci baskısı ise 1979 yılında yayınlanmış.

 

Kitabın diğer sayfalarını görmek için burayı tıklayın.