KOBİ’lerin bulut bilişim kullanımındaki isteği ve farkındalığı her geçen gün artarken, yarısından fazlası bulut hizmetlerinde ilk tercihini yerel şirketlerden yana kullanıyor. Türkiye’nin en hızlı büyüyen veri merkezi Radore, KOBİ’lerin BT altyapı ihtiyaçlarını ve gerçekleştirdikleri yatırımları masaya yatırıyor. KOBİ’ler düşük bütçelerle yüksek ilk yatırım maliyeti bulunan donanım yatırımları yerine bulut üzerinden hizmet almaya daha sıcak bakarken, yerel şirketleri tercih ediyorlar.

M2S araştırma şirketinin, Türkiye’deki 400 KOBİ üzerinde yaptığı araştırmaya göre, KOBİ’lerin bulut bilişim hizmetlerine olan yargısı değişiyor. Araştırmaya katılan KOBİ’lerin yüzde 71’i bulut üzerinden herhangi bir çözüm kiralayabileceğini ifade ederken, bu oran 2014 yılında yalnızca 30 seviyelerindeydi.

Türkiye’deki KOBİ’lerin düşük bütçelerle en ideal BT hizmetini alabilmenin yolunun bulut çözümlerinden geçtiğini belirten Radore Veri Merkezi Genel Müdürü Sadi Abalı, “Son 3 yıldaki gelişime bakıldığında KOBİ’lerin bulut bilişim kullanımı konusunda bilinçlendiği ortaya çıkıyor. Yüksek ilk yatırım maliyetiyle donanım yatırımı yapmak yerine her zaman güncel ve en ileri teknolojiye bulut bilişim ile ulaşmak mümkün hale geldi” dedi. Araştırma sonuçlarına göre, KOBİ’lerin yüzde 67’sinin 2017 yılı için ayırdıkları BT bütçesi 50 bin TL’nin altında kalıyor.

Bununla birlikte yüzde 67,4’ü önümüzdeki 1 yıl içerisinde veri depolama, sanallaştırma, bulut, felaket yönetimi ve yedekleme çözümlerine yatırım yapmayı planlıyor.

KOBİ’ler hizmeti yerel şirketlerden almak istiyor

M2S’in araştırma sonuçlarına göre, KOBİ’lerin yüzde 57’si BT hizmetlerini yerel şirketlerden almayı tercih ediyor. Bu talebi tetikleyen etkenlerin başında Türkçe konuşabilen bir muhatap bulma, kısa sürede ulaşabilme ve her an destek alabilme gibi ihtiyaçlar yatıyor.

Bulut hizmeti almayı planlayan KOBİ’lerin en fazla talep ettikleri başlıklar ise şu şekilde sıralanıyor:

İstanbul’un merkezindeki veri merkezi Radore, Fiber ve metro ethernet ağ altyapısına doğrudan erişime sahip olmasıyla birlikte yedekli ve yüksek kapasiteli internet erişimi sağlayan network altyapısı sayesinde yüzde 99,99 uptime garantisi sunuyor. Radore Yedekleme Servisleri, veriyi yüzde 90’a kadar sıkıştırarak yüksek verim ile düşük maliyet avantajı getirirken, saniyede 20 Gbit hıza ulaşan yedekleme ağı ile yedekleme süresini kısaltıyor.

7/24 hizmet sunan operasyon merkezinde deneyimli ekibiyle hizmet veren Radore, KOBİ’lerin ihtiyaçları ve muhtemel çözümlerini belirleyerek, doğru BT altyapısının kurgulanması için yardımcı oluyor. Daha fazla bilgi için radore.com adresini kullanabilirsiniz.