Radoreli Kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü özel olarak düzenlenen eğlenceli bir yarışma ile kutladı. Hem teknik hem de diğer departmanlardan çalışanların yer aldığı yarışmada, sunucuları Radoreli kadınlar hazırladı, kabinleri Radoreli kadınlar kurdu.

Yarışmacılar ilk aşamada sunucuların disk, RAM ve benzeri bileşenlerini cihazlara taktılar. Ardından sunucuları ve network bileşenlerini kabinlere yerleştirdiler. Veri merkezi kabinlerindeki güç, iklimlendirme ve network bağlantılarını yaparak kurulumu tamamladılar. En hızlı ve hatasız kurulumu yapan ekip ise birinciliği göğüsledi. Etkinlik kapsamında birçok eğlenceli ve renkli görüntüler oluştu.

Teknoloji sektörü kadınlarla yükseliyor

Türkiye’nin veri merkezi Radore, kadınların teknoloji sektöründe daha çok yer alması için kadın istihdamına önem vermenin ülke ekonomisine sağlayacağı katkıya inanıyor. Teknoloji sektörü, kadınların çalışırken mutlu olduğu alanların başında geliyor. Ülkemizde yapılan araştırmaya göre, sektörde çalışan kadınların yüzde 85’i teknoloji alanında olmaktan mutlu. Bu oran diğer sektörlere kıyasla, memnuniyet düzeyi en yüksek kadın çalışan oranının teknoloji sektöründe olduğunu gösteriyor.

Bilişim sektörünün esnek ve dinamik yapısının kadın çalışanlara istihdamda fırsat eşitliği yarattığına dikkat çeken Radore İnsan Kaynakları Müdürü Tuba Günay şunları söyledi: “Dünya çapında yapılan araştırmalar, yönetim ekibinin yüzde 30’u kadınlardan oluşan şirketlerin ortalama yüzde 15 daha fazla kâr elde edebildiğini gösteriyor. Bunun yanında teknik beceri temelli kadın çalışanlar da iş hayatında giderek daha fazla rol almaya başlıyor. Kadın çalışanların çoğalması ile etkin bir çoklu görev takibi, sabır, empati, duyarlılık, uyumluluk gibi konularda daha başarılı bir çalışma yaşamına doğru yol almanın mümkün olduğuna inanıyorum.”

Radore Veri Merkezi, insan kaynakları politikası doğrultusunda, toplumun tüm alanlarından bireyleri kapsayan, daha geniş, daha derin ve daha esnek bir işgücü havuzu yaratmaya çalışıyor. Daha detaylı bilgi için radore.com/blog/?s=kadin, kariyer fırsatları için radore.com/kariyer adresini kullanabilirsiniz.

***

Kaynaklar:
https://piie.com/publications/working-papers/gender-diversity-profitable-evidence-global-survey
https://www2.deloitte.com/content/dam/Deloitte/tr/Documents/technology-media-telecommunications/teknoloji-sektorunde-kadin.pdf