Norveç’in Bergen şehri yakınlarında sıfırdan inşa edilen Lyseparken kasabası, içinde bulunan konutlar, işletmeler ve veri merkezinin birlikte çalışarak enerji kullanımını azaltmasını sağlayan özel bir imar planı ve tasarıma sahip.

Lyseparken’deki veri merkezi 600 bin metrekare ofis alanı bulunan bir bölgenin kalbinde yer alacak. Yeni veri merkezi tasarımında fan yerine, sıvı soğutma sistemi kullanılıyor. Bu sayede veri merkezinin iklimlendirilmesi sırasında ısınan su bölgesel ısıtma sistemine aktarılarak çevredeki binaların da ısıtılması sağlanacak. Aynı zamanda veri merkezinden çıkan sıcak su ısıtma sistemi içinde yol kat ettikçe ısı kaybedeceği için fazladan bir donanım kullanılmadan tekrar soğutulmuş şekilde veri merkezine dönmüş olacak.

Dünyadaki veri merkezlerinin 2016 tükettiği elektrik miktarı (416 Terawatt/saat) tüm İngiltere’nin elektrik tüketiminden daha fazla. Ayrıca günümüzde tüm dünyadaki sera gazı salınımının yüzde 2’si, veri depolama alanındaki faaliyetlerden kaynaklanıyor.

 

Kaynaklar: 

https://www.dunyahalleri.com/norvecte-bir-mahalle-veri-ile-isinacak/ 

https://www.fastcompany.com/90219684/this-town-will-get-its-heat-from-an-unlikely-source-a-data-center