Teknoloji, her geçen gün hızla gelişiyor. Yaşadığımız dünya ve çevremiz de bu hıza alışma konusunda büyük bir çalışma içinde. Dijital dönüşüm sürecinin en önemli aşamalarından biri de, ödeme teknolojileri oldu. Peki, bizler ne kadar dijitalleştik? Ödeme sistemlerini ne kadar benimsiyoruz? Radore Blog’a konuk olan ShiftDelete.Net kurucusu Hakkı Alkan anlatıyor…

Ödeme teknolojilerinde dijitalleşme örnekleri

Ödeme sistemleri, dijitalleşen dünyaya belki de en hızlı şekilde adapte olan sistemlerden biri oldu. Büyük bir çoğunluğumuz klasik cüzdan, kredi kartı ve nakit para kullanmaya devam ederken, teknoloji yakından takip eden ve geliştiren ülkelere baktığımızda ise, mobil ödeme platformları, sanal cüzdanlar, temassız ödemeler gibi dijital sistemlere geçişlerin hızla devam ettiğini görüyoruz. Bu geçişe, iş amaçlı yaptığım Avrupa ve Amerika seyahatleri sırasında hem tanık oluyorum hem de bu teknolojik geçişten faydalanmaya çalışıyorum.

Bir Apple Watch kullanarak, tüm ödeme işlemlerimi hızlıca halletmek, gerçekten büyük bir kolaylık. Teknoloji tutkunu biri olarak sunduğu kolaylığı bir kenara bırakacak olursam, kullanırken aldığım keyfi de buraya not olarak eklemem gerekir.

Akıllı telefonlar ve mobil uygulamaları da dijital dünyanın önemli ödeme yöntemleri arasında koyabiliriz. Bunu sürekli tecrübe eden biri olarak da hem beğeniyorum hem de herkese en azından bir kere olsun denemelerini tavsiye ediyorum.

Gerçek cüzdanlardan sanal cüzdanlara nasıl geçeriz?

Ülkemizde de, dijital ödeme sistemleri konusunda, uzun yıllardır önemli çalışmalar var. Dijital cüzdan ve dijital ödeme sistemleri sayesinde, ödemelerimizin büyük bir kısmını sanal ortamlardan yapabiliyoruz. Bunu yapmak ise gerçekten çok basit.

Önümüzde, BKM Express gibi bir başarılı bir örnek var. Sahip olduğumuz kredi kartlarını ve banka kartlarını, sisteme bağladıktan sonra, neredeyse tüm ödeme işlerimizi, tek bir kanal üzerinden gerçekleştirebiliriz. Bu sistemi kullanan çok fazla insan var ama hala yeterli düzeyde değil.

Dijital ödemeleri tercih etmek zamandan tasarruf sağlıyor

Ödeme sistemlerinin dijital ortamdaki şeklinin ne kadar pratik ve kullanışlı olduğunu anlatmak ise bizlere düşen önemli bir görev. İnsanların, bu sistemleri kullanmaya teşvik edilmesi önemi bir husus. Fiziksel cüzdan ve kart taşımak gibi seçeneklerden daha verimli ve güvenilir olacağını bizler anlatmaya gayret ediyoruz.

Sözlerimi bitirmeden önce söylemek istediğim bir şey daha var. Dijital dönüşüm sürecinde, ödeme sistemlerinin ne kadar önemli olduğunu hatırlatmakta ve bunu etrafımızdaki insanlara anlatmanın da faydalı olacağını düşünüyorum.

 

Konuk Yazarımız Hakkında: Hakkı Alkan – ShiftDelete.Net Kurucusu

Türkiye’nin en çok takip edilen teknoloji yayınlarından biri olan ShiftDelete.Net’in kurucusu olan Hakkı Alkan’ın aynı zamanda TechInside.Com ve Sosyopat.com.tr gibi girişimleri de bulunuyor. Uzun yıllardır bilişim basınında görev alan Hakkı Alkan hem kurumsal hem de son kullanıcıya yönelik teknolojilerin nabzını tutmaya devam ediyor. Hakkı Alkan hakkında detaylı bilgiye LinkedIn profili üzerinden ulaşabilirsiniz.