Artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, mobil uygulamalar, çoklu kanal yapısı ve daha birçok yenilik perakende sektörünün bulut ve veri merkezi ihtiyacını artıyor.

Teknolojiyi her zaman yakından takip eden perakende sektöründe artık artırılmış gerçeklikten kişiselleştirilmiş satın alma fırsatlarına kadar birçok yeni uygulama kullanılıyor. Bu teknolojilerin kullanıcılara kusursuz ulaşması için ise güçlü bir teknoloji altyapısına ihtiyaç duyuluyor. Birçok perakende şirketi, verilerini mağaza ya da şirket içinde tutmak yerine, veri merkezi ve bulut altyapısında tutarak, tüm sistemi ortak bir yapıda yürütüyor.

Özellikle çevrimiçi ve çevrimdışı hizmet veren dev zincir mağazalarda çok yüksek miktarda veri tutuluyor ve işleniyor. Günümüzde perakende sektörünün en fazla odaklandığı kişiselleştirme konusunda başarılı olmak için çok yüksek miktarda verinin işlenmesi gerekiyor. Kişiselleştirilmiş fırsatlar sunulması için en azından müşterilerin satın alma geçmişinin kaydedilmesi gerekiyor. Örneğin eBay üzerinde bir günde 300 milyar sorgulama yapılıyor. Bu da 500 petabaytlık veri izi oluşmasına sebep oluyor. Bu miktarda bir verinin şirket içinde ya da mağazalarda tutulması çok büyük sorumlulukları da beraberinde getiriyor. Perakende sektöründeki şirketler tüm iş uygulamaları ve altyapılarını bulut hizmeti ile karşılayabiliyorlar.

Müşteri kaybetmemek için esnek altyapı ve güvenlik önemli

Sektörün bir diğer ihtiyacı da kampanya günlerinde hizmet verebilecek esnek altyapının oluşturulması. Sadece bir gün için olsa bile binlerce ürünün satıldığı kampanyalar, aynı anda yüksek işlem gücüne ihtiyaç duyuyor. Bu yoğunlukta sistemlerin yalnızca birkaç dakika erişilmez durumda olması dahi çevrimiçi kullanıcıların rakip sitelere gitmesine sebep olabiliyor.

Artık kasasız marketlerin ortaya çıktığı, mobil uygulamalar ile fiziksel mağazaların entegre olduğu, hızlı veri akışına sahip perakende dünyası, ölçeklenebilir, güvenli ve hızlı veri merkezlerine ihtiyaç duyuyor. Aynı zamanda güvenlik altyapısının sağlamlığı da müşteri kaybının azaltılması ve şirketin güvenilirliğinin yükseltilmesi için hayati önem taşıyor.

Radore veri merkezi ve bulut hizmetleri hakkında daha fazla bilgi için satis@radore.com e-posta adresi üzerinden bilgi alabilirsiniz.

***

Kaynaklar:

https://www.marketsandmarkets.com/Market-Reports/retail-cloud-market-27978752.html  
https://www.accenture.com/_acnmedia/PDF-94/Accenture-TechVision-2019-Tech-Trends-Report.pdf

https://www.accenture.com/_acnmedia/Accenture/Conversion-Assets/DotCom/Documents/Global/PDF/Technology_4/Accenture-A-New-Era-For-Retail.pdf