PlatoAkademi Sistem Uzmanlığı Eğitimi öğrencileri 4 Ekim’de Radore’yi ziyaret etti. Toplamda 18 öğrencinin katıldığı veri merkezi turunun ardından Radore CEO’su Sadi Abalı ile bir araya geldiler. Sistem yönetimi, Windows ve Linux tabanlı sistemler, Zero Day saldırıları, Radore teknik altyapısı ve bilişim sektörüne yönelik kariyer planlaması gibi konularda keyifli ve bilgilendirici bir sohbet gerçekleştirdiler.

Tecrübelerini öğrencilerle paylaşan Sadi Abalı, öğrencileri iş hayatında öne geçirecek ipuçlarını paylaştı. Abalı, bilgi teknolojileri alanında çalışmayı planlayanların yabancı dil konusunda kendilerini geliştirmelerinin önemine değindi. Yabancı dil bilgisinin özellikle teknik problemlerin çözümü için araştırma yaparken işlerini kolaylaştıracağını söyledi.

Öğrencilere tavsiyeler veren Sadi Abalı, Windows ya da Linux platformu fark etmeksizin kendi alanlarının yanında veri tabanı başta olmak üzere diğer alanlarda da bilgi sahibi olmanın kendilerini iş hayatında bir adım öne geçireceğini vurguladı. Özellikle Linux üzerinde uzmanlaşmanın, veri merkezlerinde görevlendirilecek teknik personellerde aranan önemli özellikler arasında olduğunun altını çizdi. Sadi Abalı, teknik becerinin yanında, sözlü ve yazılı iletişim becerilerini geliştiren adayların kariyerlerinde daha hızlı yükseldiğine de değindi.

Radore İnsan Kaynakları Müdürü Tuba Günay ile de bir araya gelen öğrenciler, teknoloji şirketlerindeki işe alım süreçleriyle ilgili bilgi aldılar.