Veri merkezi ve barındırma çözümlerinde farklı yazılımlar için lisans almanız gerekmektedir. Çalıştığınız firmalar kimi zaman bu lisansları sizin için sağlamaktadır

kimi zaman da sizin bu lisanslara ulaşmanız gerekmektedir. Radore olarak müşterilerimizin ihtiyaç duydukları çözümlerde farklı lisans hizmetlerini onlara sunmaktayız.

Hizmetlerimizden yararlandığınızda işletim sistemi, kontrol paneli, performans artırmak için gerekli olan yazılım ve veritabanı yazılımları için farklı lisans hizmetlerimizden de yararlanabilirsiniz.

Kimler Lisans Kullanmak Zorundadır

Sunucu yönetimini kendisi yapmak isteyen; aynı zamanda bir sunucu üzerinde birden fazla alan adı barındırıp yönetecek olan firma ya da kişilerin lisans kullanmaları gerekmektedir. İşletim sistemleri odağında baktığımızda ise .NET ya da .ASP odaklı çalışan kişilerin Windows işletim sistemi ve MS SQL için lisans ödemeleri gerekmektedir. İşletim sistemi olarak Linux’ten faydalanan kişiler işletim sistemi için lisansa ihtiyaç duymasalar da kontrol paneli ihtiyaçları Windows’a göre daha fazla olacaktır.

Radore’nin Sunduğu Lisanslar

Hizmet vermekte olduğumuz müşterilerimize işletim sistemi ve kontrol paneli konusunda farklı lisans hizmetleri de sunmaktayız.

İşletim Sistemi Lisanslarımız

Radore’nin altyapısında fizikisel ve sanal için kurulumunu yaptığımı işletim sistemlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Windows 2008, 2012, 2016,
 • Debian
 • Centos
 • Ubuntu
 • Cloud Linux
 • VMware ESXI

Windows OS lisanları konusunda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Microsoft’un lisans politikası kapsamında bir veri merkezinden sunucu kiralayan kurum ya da kişinin kendine ait bir lisans kodu bulunsa dahi, Windows işletim sistemi lisansının bu hizmetin alındığı veri merkezinden alınması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra Microsoft ürünlerinde lisanslamaların sunucu sayısına göre yapılmayıp, core sayısına göre yapıldığını da bilmeniz gerekir. Bu sebeple de bu hizmetten yararlanacak kişilerin, bu konulara özellikle dikkat etmeleri gerekmektedir.

Vmware ESXI işletim sistemi ücretli ve standart olmak üzere iki farklı seçenek sunmaktadır. Ücretli ve standart sürümün farklarını ele aldığımızda ise ücretsiz sürümde sunucu yedekleri alınmaz ve sunuculardan birisinin gitmesi durumunda diğer sunucudan devam edilmemesi durumu söz konusudur.

Debian, Centos ve Ubuntu işletim sistemleri ise ücretsizdir. Müşterilerimiz için bu işletim sistemlerinin son sürümleri sunucuya yüklenip, bu şekilde teslim edilir. Farklı bir sürüme geçiş yapmak isteyen müşterilerimizin ISO dosyasını tarafımıza iletmeleri sonrasında istenilen sürüme yükseltme yapılır.

Kontrol Paneli Lisansları

Kontrol panel lisansları, SSH aracılığı ile sunucuya bağlanarak yönetim işletimini yapamayacak olan müşterilerimizin sunucu yönetimini kolaylaştırmak için sunduğumuz hizmetleri kapsamaktadır. Bu kontrol panel lisanslarımız aracılığı ile şu hizmetlerden yararlanabilirsiniz:>/p>

 • cPanel hizmetleri. Cpanel, en yaygın olarak kullanılan kontrol panelidir ve hizmetlerimizden yararlandığınızda sunucunuzu Cpanel üzerinden yönetebilirsiniz.
 • Sınırsız domain (alan adı) içermektedir.
 • cPanel üzerinden disk ve kaynak tüketim takipleri yapabilirsiniz.
 • Bu kontrol paneli üzerinden farklı uygulamaların kurulumunu ve yönetimi yapabilirsiniz.
 • DNS ve SSL yönetimlerinizi Cpanel üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
 • Kontrol paneli seçeneklerimiz arasında Plesk, Directadmin ve Maestropanel gibi seçeneklerimiz de mevcuttur.

Lisanlarınızı Radore Üzerinden Almanızın Avantajları

Lisanlarınızı tek bir yerden almak ve buradan yönetmek işlerinizi kolaylaştırırken, lisans takibi yapmanıza da bir hayli kolaylaştırır. Radore üzerinden bu lisansları satın aldığınızda;

 • Sunucunuz ile beraber son sürüm lisanslarınız hazır bir şekilde size gelir ve böylelikle zamandan tasarruf ederek, iş verimliliğinizi artırabilirsiniz.
 • Radore üzerinden bu hizmetleri aldığınızda, lisans yenileme, güncellemelerin yapılması ve paket yükseltme gibi işlemler için ekstra zaman harcamanıza gerek kalmaz ve bu işlemleri sizin için biz yaparız.
 • Lisanslarınızı aylık olarak uzatmaktayız. Yönetim Hizmetimiz karşılığında güncelleme ve upgrade işlemlerinizi de Radore Operasyon Merkezi ile beraber belli bir plan çerçevesinden belirlenen bir saate gerçekleştirmekteyiz. Bu sayede yeni bir güncelleme sonrası oluşabilecek olumsuzlukların veya uyumsuzlukların önüne geçilerek, sisteminizin kapalı kalma ihtimalini de ortadan kaldırmış oluruz.