Dünyanın en önemli araştırma kuruluşlarından biri olan IDC tarafından düzenlenen, her yıl Türkiye’den ve dünyadan pek çok önemli isme ev sahipliği yapan IDC CIO Summit, bu yıl 6-8 Nisan 2016 tarihlerinde İzmir Çeşme’deki Sheraton Otel’de gerçekleşti. Radore’nin “Exhibit Partner” olarak sponsor olduğu bu üç günlük özel etkinliğe Türkiye’nin önde gelen kurumlarından yaklaşık 500 üst düzey yönetici katıldı.
Bu sene Türkiye’nin Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) sektörünü şekillendiren trendlere odaklanılan IDC etkinliğinde, konusunda uzman konuşmacılar yeni teknolojilerle ilgili deneyimlerini anlatarak kendi dijital dönüşüm yol haritalarını paylaştılar.

3 gün süren maraton, çok sayıda sponsor, etkili konuşmacılar, paneller ve konferanslar ile BT yöneticilerini bir araya getirdi. Sektörün önde gelen yöneticileri dijitalleşen dünyada hem Türkiye sınırları içerisinde, hem de küresel pazarda rekabet edebilmek için BT yatırımlarını nasıl önceliklendirdiklerini anlattılar.

Etkinlikte öne çıkan ortak görüş, dijital dönüşüm yolculuğunun hızlandırılarak her sektörün kendi öncelikleri doğrultusunda stratejisini netleştirmesi yönünde oldu. Perakende, üretim, ulaşım, bankacılık gibi ön plana çıkan sektörler etkinlik süresince bu dönüşüm ile ilgili karşılaştıkları zorluklardan da bahsetti. Güvenlik, entegrasyon ve yetkin insan kaynağının yetersizliği, kurumların bu dönüşümünde önemli bir engel olduğu ve şirketlerin bu konuda gereken adımları atmaya başladığı dile getirildi. Diğer önemli bir nokta olarak ise; kurum içerisinde inovasyon yapabilecek kültürün oluşturulması vurgulandı. CIO’ların “garaj şirketi” olarak tabir edilen girişimci şirketlerin, kendi şirketleri ile kıyaslanması yönünde de geri bildirimleri oldu. CIO’larımızın neredeyse tamamı bu tarz şirketlerin Türkiye’de sayıca çoğalmasını isterken, kendilerinden kısa vadede bu tarzda başarılar beklenmesinin üzerlerindeki yükü artırdığından bahsettiler.

Türkiye CIO Zirvesi 2016’nın en önemli bölümlerinden biri de 3. IDC Türkiye 2016 CIO Ödülleri töreni oldu. Yılın CIO’su Ödülü’ne Borsa İstanbul CIO’su Adnan Metin layık görüldü. Yılın en yenilikçi Projesi Ödülü “Hizmet Olarak Türk Kahvesi” projesi ile Arzum Elektrikli Ev Aletleri’ne, Yılın En iyi Değişim Yönetimi Projesi Ödülü “Bistech” projesi ile Borsa İstanbul’a, Yılın En İyi BT Yönetişim Projesi Ödülü “Teknosa Bağlantılı Mağaza” projesi ile Teknosa’ya, Yılın En İyi BT ile Kurumsal Hedeflere Katkı Sağlama Projesi Ödülü “E-Dava” projesi ile T.C. Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’na, Yılın En İyi BT Maliyet Düşürme Projesi Ödülü “AStore” projesi ile Acıbadem Sağlık Grubu’na verildi.

IDC CIO Zirvesi’nin sergi sponsorları arasında yer alan Radore’nin fuar alanındaki standı etkinlik boyunca büyük ilgi çekti. Genel Müdürümüz Zeki Kubilay Akyol’un da aralarında bulunduğu 4 kişilik bir ekiple katıldığımız etkinlikte, sektörün önemli firmalarından birçok CIO seviyesinde üst düzey yönetici ve kurumlarında BT’ye yön veren isimler ile tanışma ve fikir alışverişinde bulunma fırsatı yakaladık.

Kaynak: Teknolojioku.com – IDC Türkiye CIO Zirvesi Çeşme, İzmir’de gerçekleşti