2005 yılında kurduğum ShiftDelete.Net, ilk zamanlarda günlük sadece 100-200 tekil ziyaretçi ile yayın hayatına başlamıştı. O zamanlarda bu veriler, bana çok büyük görünüyordu ve sabah güne başladığımda büyük bir sorumluluk ile içimden “yüzlerce kişi benden yeni bir haber yazmamı bekliyor” diyerek, büyük bir heyecan ile klavyenin başına geçiyordum.

Aradan geçen 12 yıldan sonra, bu heyecandan hiçbir şey kaybetmedim. Klavye başına geçtiğimiz zamanlar azaldı belki ama daha çok kamera karşısına geçer olduk. İzleyenlerin sayısı da birkaç yüzlerden, milyonlara ulaştı. Sadece iyi içerik, bizi başarıya götürmek için yeterli olmuyor. Kolay ve hızlı erişim sağlanması, ziyaretçilerin site içerisinde rahatça dolaşıp, etkileşimde bulunabilmesi ve bu görevleri eksiksiz yerine getiren bir altyapı, bizim gibi yayıncılar için hayati öneme sahip.

Altyapı konusunda uzun süredir görüşmelerde bulunduğumuz Radore ile nihayet el sıkıştık ve çok büyük bir operasyon gerçekleştirdik. Radore, sadece ShiftDelete.Net’e altyapı sağlarken değil, aynı zamanda içerik yönetim sistemini (CMS) değiştirirken de yanımızda oldu ve bu operasyonun en zor kısmını alnımızın akıyla birlikte atlattık.

Kolay değil!

Yüz binlerce haber, video, görsel, yorum, uzun zamandır kullandığımız ve bize ait olan CMS’ten alınacak ve açık kaynak kodu sayesinde dünyanın her yerinden sayısız geliştirici tarafından yenilenen ve trendlere yön veren WordPress’e aktarılacaktı. Üstelik tüm bunları yaparken arama motoru optimizasyonuna zarar vermeden ve sitemize gönderilen yüz binlerce bağlantıyı çalışır halde tutarak bu operasyonu sürdürecektik. İşin neredeyse %90’ını sıkıntısız bir şekilde atlattık ve şu anda durumu daha da iyileştirmeye devam ediyoruz.

Hem ShiftDelete.Net hem de Radore ekibinin zamandan ve mekândan bağımsız gayretiyle, okurlarımıza ve değişen alışkanlıklarına daha kolay hizmet verebilen, daha sık güncellenebilen bir içerik yönetim sistemi ile yolumuzda ilerliyoruz. Bu işbirliği sayesinde altyapı ve erişilebilirlik gibi konularda yaşanabilecek aksaklıkları artık gündemimizden çıkardık.

Bundan sonrasındaki görevlerimiz arasında;

  • Kullanıcı arabirimini yeniden tasarlamak
  • Mobil uygulamamızı iyileştirmek
  • Okurlarımıza ve üyelerimize yeni servisler sunmak
  • E-ticaret modülünü eklemek
  • Yabancı dilde yayın yapacak altyapıyı sağlamak
  • Mümkün olan her ekrana içeriklerimizi taşıyacak API’leri geliştirmek gibi maddeleri paylaşabiliriz.

İlk günkü heyecanı ve içimizdeki yayıncılık ateşini asla söndürmeyecek, harika görevler bizi bekliyor. Bu yolda birlikte yürüyeceğimiz Radore ekibi ile kendimizi daha güçlü hissediyoruz.

 

Konuk Yazarımız Hakkında: Hakkı Alkan – ShiftDelete.Net Kurucusu

Türkiye’nin en çok takip edilen teknoloji yayınlarından biri olan ShiftDelete.Net’in kurucusu olan Hakkı Alkan’ın aynı zamanda TechInside.Com ve Sosyopat.com.tr gibi girişimleri de bulunuyor. Uzun yıllardır bilişim basınında görev alan Hakkı Alkan hem kurumsal hem de son kullanıcıya yönelik teknolojilerin nabzını tutmaya devam ediyor. Hakkı Alkan hakkında detaylı bilgiye LinkedIn profili üzerinden ulaşabilirsiniz.