İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Uluslararası Hukuk Kulübü (İLSA) öğrencileri, veri merkezimizi ziyaret etti. Genel Müdürümüz Zeki Kubilay Akyol ve Avukat Sertel Şıracı ile keyifli bir sohbet gerçekleştiren hukuk öğrencileri, dijital verilerin saklanması ve korunması ile ilgili merak ettikleri konular hakkında bilgiler edindi.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Uluslararası Hukuk Kulübü (İLSA) ile birlikte organize ettiğimiz bu özel ziyaret kapsamında 21 hukuk öğrencisi hem veri merkezimizi gezme hem de dijital verilerin tutulduğu, korunduğu ve yedeklendiği veri merkezlerinin hayati rolü ve bilgi güvenliği hakkında bilgi edinme fırsatı buldu.

Hep birlikte yapılan kahvaltının ardından İLSA öğrencilerine veri merkezimizi gezdiren Genel Müdürümüz Zeki Kubilay Akyol, dijitalleşen dünyada veri merkezlerinin ve bilginin korunmasının önemine değindi. Akyol ” Radore olarak iş sürekliliği ve bilgi varlıklarına yönelik her türlü riski yönetmek amacıyla Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi’nin tüm standartlarına ve yasal şartlarına uyuyoruz ve sistemin etkinliğini sürekli iyileştirmek için çalışıyoruz. Veri merkezleri, işletmelere ait kritik bilgilerin yönetildiği; depolama, yedekleme ünitelerinin barındırıldığı, uygulama ve sistem sunucularını, ağ katmanlarını bulunduran özel tasarlanmış alanlar olduğundan; burada barındırılan verilerin güvenliği için de son derece gelişmiş güvenlik tedbirleri alınıyor. Bu yüzden veri merkezi, ev veya ofis bilgisayarına oranla siber saldırılara karşı çok daha fazla koruma altında.” dedi.

Bilişim Hukuku’nun önde gelen avukatlarından Sertel Şıracı da etkinlikte bilişim ve veri güvenliği konularında yaşanan tecrübelerden örnekler vererek sık karşılaşılan bilişim suçlarından bahsetti.  Gündemdeki Bilişim Hukuku’ndan söz eden Şıracı gelecekte bilişimin, hukukçuların hayatında neleri değiştireceği üzerine de değerlendirmelerde bulundu.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Uluslararası Hukuk Kulübü öğrencileri, ziyaretleri sırasında ayrıca geçtiğimiz hafta meclisten geçen Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile, adli bilişim, online itibar, sosyal medya hukuku, elektronik ticaret, yazılım ve telif hakları üzerine de bilgiler edindiler.

İLSA öğrencileri Radore’ye yaptıkları ziyaretten memnun ve bilgilenmiş olarak ayrıldılar.