Radore Think-in etkinlik zincirinin ilk halkasını oluşturan “Network Güvenliği” başlıklı etkinlik, 24 Mart 2017 Cuma günü Workinton Levent şubesinde gerçekleşti. Brocade işbirliği ile Radore müşterilerine özel olarak hazırlanan bu buluşmada, teknolojinin gelişmesiyle hızla büyüyen dijital dünyada giderek önem kazanan Network Güvenliği konusu değerli konuşmacılar ve panelistler eşliğinde tüm yönleriyle ele alındı.

Açılış konuşmasını yapan Radore Genel Müdürü Sadi Abalı, “IDC Türkiye’nin 2016 raporuna göre; “Türkiye’de güvenlik pazarı 2017’de 230 milyon $’ı aşacak ve güvenlik konusu tüm BT sektörünün ilk 3 gündem maddesinden biri olacaktır” dedi.

Etkinliğin ilk bölümünün konuşmacıları sırasıyla; Ruckus Wireless Part of Brocade – Kıdemli Sistem Mühendisi Nabi Hacıgaffaroğlu, Mazars Denge Bağımsız Denetim Bilgi Güvenliği Hizmetleri Direktörü Ateş Sünbül, ITSTACK Bilgi Sistemleri Profesyonel Hizmetler Direktörü Hakan Uzuner ve İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Komisyonu Başkanı Avukat Sertel Şıracı idi. Hem işverenler hem de çalışanlar için önemli bilgilerin paylaşıldığı bu bölümde, günümüzde var olan ve gelecekte bizleri bekleyen güvenlik riskleri üzerinde durularak kablosuz ağlara güvenli erişimin nasıl sağlanacağı tartışıldı. Bununla birlikte network güvenliğinin hukusal boyutu da ele alındı ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun getirdiği sorumluluklar ve yasal yaptırımlar üzerinde duruldu.

Etkinliğin ikinci bölümünde ise – Enterprise Next Yayın Danışmanı Fatih Sarı’nın moderatörlüğünde bir panel gerçekleşti. Panelist koltuklarında; Ateş Sünbül, Hakan Uzuner ve Av. Sertel Şıracı’nın yanı sıra Brocade Türkiye Ülke Müdürü Feyyaz Atalay ve Radore Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kubilay Akyol oturdu. Panelin birinci bölümünde Network Güvenliği çalışan perspektifinden, ikinci bölümünde ise işveren perspektifinden ele alındı.

Moderatör Fatih Sarı’nın sorularını yanıtlayan panelistler; çalışanların şirket ağı için oluşturduğu tehlikelere ve alınabilecek önlemlere dikkat çektiler; çalışanların network güvenliği ve bu konudaki yasal yükümlülükleri hakkında bilinçlenmesi için önerilerini paylaştılar. Panelistler, IoT, BYOD gibi kavramların hayatımıza dahil ettiği güvenlik sorunları ile ilgili soruları yanıtladılar ve çözüm önerileri sundular. Günümüz dijital dünyasında ortaya çıkan güvenlik ihtiyaçları, örnekler ve uygulamalar üzerinden ele alındı. Panel, soru ve cevap bölümüyle sona erdi.

Radore ve Brocade’in bir araya gelerek gerçekleştirdiği etkinlik, Network Güvenliği hakkındaki bilgilere ve alınacak tedbirlere katkı sağlaması, katılımcıların aklındaki soru işaretlerinin yalnızca teorik olarak değil, iş dünyasında da karşılıklarını bulacak şekilde cevaplara ulaşmaları için farklı disiplinlerde kendini geliştirmek isteyenlerin paylaşım merkezi olan Dijital Stüdyo tarafından özel olarak tasarlandı.

Radore Genel Müdürü Sadi Abalı’nın kapanış konuşmasıyla sona eren etkinliğin ardından fuayeye geçen katılımcılar, ikramlar eşliğinde tanışma, sohbet etme ve günü değerlendirme fırsatı buldular. Radore ve Brocade’in bir araya gelerek, Network Güvenliği hakkındaki bilgilere ve alınacak tedbirlere katkı sağlamayı amaçladığı Think-in etkinliğinden, iş dünyasının imkanlarını daha verimli kullanmak isteyen Radore müşterileri memnun ayrıldı.