Hiçbir şey göremediğinizi, zifiri bir karanlığın içinde olduğunuzu düşünün. Yolunuzu nasıl bulurdunuz? Hiç destek almadan en fazla kaç adım atabilirdiniz? Kimseye sesinizi duyuramadığınızı veya etrafınızdaki diğer sesleri duyamadığınızı farz edin. Olan biteni nasıl anlamlandırırdınız? Kendinizi nasıl ifade ederdiniz?

Ekim ayında düzenlediğimiz bir etkinlik dizisi ile Gayrettepe’de bulunan Turkcell Diyalog Müzesini ziyaret ederek “Karanlıkta Diyalog” ve “Sessizlikte Diyalog” sergilerini deneyimledik. İki farklı günde 30’u aşkın Radorelinin katıldığı etkinlikler ile görme ve işitme engelli bireylerin günlük hayatta karşılaştıkları engelleri biraz olsun anlayabilmeyi amaçladık.

Etkinliğin Karanlıkta Diyalog ayağında, yaklaşık bir saat süren, yer, zaman, beden algısının kaybolduğu bir deneyim yaşadık. Günlük hayattaki bazı durumları gözlerimiz dışında diğer duyu organlarımızla çözümlemeye çalıştığımız ve tamamen zifiri bir karanlığın içindeki bu parkurda bize yol gösteren tek şey görme engelli rehberimizin sesi oldu.

Sessizlikte Diyalog sergisi ise yine bir saate yayılan ve tamamen sessizlik içinde yaşanan çok özel bir deneyim. Hiçbir ses duymadan ve sesinizi kullanmadan iletişim kurmanın yollarını arıyorsunuz. Beden dilinizi ve mimiklerinizi kullanarak aslında ne kadar çok şey anlatabileceğinizi keşfetmeye başlıyorsunuz.

Radoreliler olarak, toplumsal ve bireysel duyarlılığa bu denli katkı sağlayan Karanlıkta Diyalog ve Sessizlikte Diyalog sergilerini herkesin ziyaret etmesini temenni ediyoruz.