SEO (Search Engine Optimization) konusu günümüzde firmaların, özellikle e-ticaret sitelerinin vazgeçilmez bir unsuru. Bu yazımızda, arama motoru optimizasyonu ile web hosting arasındaki ilişkiyi sizlerle paylaşacağız. SEO kelimesini daha önce duymayanlar için kısa bir özet geçelim;

“SEO kelimesi, Search Engine Optimization ifadesinin baş harflerinden oluşmaktadır. Türkçe karşılığı, arama motoru optimizasyonu olarak ifade edilmektedir. SEO çalışmasını inceleyecek olursak, isminden de anlaşılacağı üzere, internet projelerinin arama motorlarına, belli başlı kurallar ile uygun hale getirilmesi ve sitelerin aramalarda üst sıralara çıkmasını sağlayan bir çalışma olarak nitelendirebiliriz.”

(Kaynak: https://www.seocu.com/nedir)

Google’da Siteler Nasıl Üst Sıralara Çıkıyor?

Google, internette yer alan milyarlarca web sitesini, örümcekleri ile taramaktadır. Bu taramayı yapan örümcekler, web sitelerin kalitesini ve kullanıcı deneyimini inceler. Bu doğrultuda kalite puanlaması yaparak aramalarda siteleri gösterme kararına varır. Google’da var olmanın tek kriteri kalite olmasa bile en önemli kriteri diyebiliriz. Bunun yanında popülerlik konusu da SEO içinde yer alan başlıklar arasında.

Kaliteli Web Hosting ile SEO Performansı

Google’da üst sıralarda olmanın kriteri olan kalite konusu, kaliteli bir web hosting seçimiyle başlamalıdır. Öyle ki her zaman ulaşılabilir bir sunucuda barınan web siteleri bu konuda avantajlıdır. Sürekli kesintiler yaşayan, güvenlik sorunları bulunan ve yavaş sunucular, sitenizin SEO performansını da düşürecektir.

Google yaptığı her güncellemede ve duyurularında hızlı web sitelerine aramalarda öncelik verdiğini söylemektedir. Bunun yanında yavaş açılan bir web sitesini, kullanıcıların çoğu beklemeyecektir. Bu da kullanıcı deneyimi açısından zarar vericidir. Bir web sitesini hızlı hale getirebilmenin birden çok yazılımsal nedeni vardır. Yazılımsal nedenlerin yanında, kullanılan sunucunun cevap süreleri de bu durumu etkiler.

Bir Web Sunucusu Nasıl SEO Dostu Olur?

Sunucunun kullandığı servis sağlayıcı ve ISP hızı, kullanılan sunucunun fiziksel özellikleri ve güvenlik optimizasyonları gibi etkenler, SEO dostu sunucu olmanın adımları arasındadır. Bunun yanında geçtiğimiz yıl Google, SSL sertifikasının önemine dikkat çekmişti ve aramalarda SSL sertifikası kullanan web sitelerine öncelik vereceğini duyurmuştu. Web hosting seçimlerinizde, SSL sertifikası kullanılabilir hosting tercihinde bulunmanız, bu noktada önem teşkil eder. Bu noktada kesintisiz ve güvenli sunucularımız ile web hosting paketleri sağlıyoruz. Türkiye’de bulunan sunucularımız ile SEO uyumlu çözümler üretiyoruz.

Konuk Yazarımız Hakkında: Volkan Sucu – Seocu.com Yönetici Ortak

Bilgisayar mühendisliği eğitimi alan Volkan SUCU, yazılım ve SEO alanında kendini geliştirmiş, önemli projelerde yer almıştır. 2013 yılında faaliyetlerine başlayan ve günümüzde arama motoru optimizasyonu alanında +500 projeye imza atan Seocu.com ajansının ortağı ve yöneticisidir.