SSL Sertifikası nedir?

İngilizcesi Secure Socket Layer (SSL) olan Güvenli Giriş Katmanı, internet üzerindeki veri iletişiminin şifrelenmesini sağlar. Böylece web tarayıcı ile web sunucu arasında güvenli veri iletişimini gerçekleştirir. Web tarayıcınızın adres çubuğunda gördüğünüz altın renkli kilit simgesi, o sitenin SSL güvencesinde olduğunu gösterir. SSL kullanımı site üzerinde oluşan verilerin şifrelenmesini sağladığı için en çok e-ticaret siteleri tarafından kullanılır. Şifrelenen veri; tarih, saat ve kullanıcı doğrulaması yapılarak sunucuya gönderilir. Bu şifreli veri başkası tarafından şifresiz hale getirilemez.

SSL, web sayfaları dışında FTP ya da e-posta gibi internet hizmetlerini de şifreleyerek güvenli hale getirebilir.

* Bu güne kadar 700’den fazla SSL Sertifikası satan Radore’nin SSL sertifika sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

SEO nedir?

İngilizcesi Search Engine Optimization (SEO) olan Arama Motoru Optimizasyonu, web sitelerini arama motorlarında üst sıralara çıkarmaya yönelik yapılan çalışmaların adıdır. SEO, Site İçi SEO (On Page SEO) ve Site Dışı SEO (Off Page SEO) olmak üzere iki çeşide ayrılır.

Site İçi SEO, web sitesinin içini arama motorlarına uygun olarak düzenlenme işlemine denir. Arama motorları, site içeriğini ve kullanıcı deneyimini göz önünde tutarak aramalarda sitenin üst sıralarda yer almasını sağlar.

Site Dışı SEO yapmak için birçok teknik vardır. En popüler olanı, sitenin başka sitelerden kaliteli backlink* almasıdır. Bunun yanı sıra sosyal medya etkinlikleri ve marka bilinirliği gibi etkenler de Site Dışı SEO’yu etkilemektedir.

SEO için SSL neden önemlidir?

Google, kendi bloğunda yayınladığı “SSL Sertifikası” konulu makalede, bu sertifikaya sahip olan sitelerin güvenli veri trafiği oluşturduğu için arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer aldıklarını açıklamıştır. (İlgili makaleye buradan ulaşabilirsiniz.) Bu açıklama ile Google, arama sonucu kriterlerini sitelerin SSL Sertifikası olup olmadığına göre de belirlediğini göstermiştir.

SSL sertifikası ile güvenli bağlantı sağlandığı için, kullanıcı gözünde site değer kazanır. Bu da kullanıcıyı sitede tutmak için önemli bir etkendir.

SSL Sertifikası alındığında, linklerinizi 301 yönlendirmesi* yaparak arama motorlarında çıkan site sonuçlarınızı kaybetmeden geçiş yapabilirsiniz. SEO aracı olan MOZ’un, 301 yönlendirmesi hakkında bilgiler içeren makalesine buradan ulaşabilirsiniz.

* Backlink: Bir sitenin başka bir siteye vermiş olduğu linktir. Bu linkler sitenin ana sayfası ya da iç sayfalarında olabilir. Google’a “link:www.siteadi.com” yazarak sitenize verilen linkleri görebilirsiniz.
* 301 yönlendirmesi: Bir sayfanın kalıcı olarak yeni bir konuma taşındığı anlamına gelir.