Internet endüstrisinin gelişimiyle birlikte sunucu ihtiyaçları her geçen gün büyüyerek artıyor. Biz de bu konu hakkında bazı ipuçlarını paylaşmak istedik:

1 -Veri merkezi seçimi

Öncelikle 7/24 hizmet veren bir veri merkezi tercih etmelisiniz. 24 saat çalışacak bir sistem için soğutma önemlidir. Sunucunuzun bulunduğu alanın sabit bir sıcaklıkta tutulması gerekir. Yedekli enerji hattı, ups, jeneratör sistemi ve yedekli internet bir veri merkezini kusursuz kılan yedekliliğin en önemli unsularından bazılarıdır.

2- Güvenilir kurumları tercih etmek

Sunucu kiralayacağınız kurum duyulmamış bir firma ise hakkında araştırma yapmalısınız. Bu süre içerisinde kiralama yaptığınız kurumun da herhangi bir sorunda size destek vermesi gerekir. Güvenilir kurumların bu konudaki tutumu geçmişte yaptığı işler ile ölçülebilir. Bu yüzden kurumun geçmişindeki işlerinden aldığı yorumları dikkate alın.

3 -Geleceği planlamak

Sunucu kiralarken şirketinizin gelecek planlarını değerlendirmeniz gereklidir. Gelecekte gereksinimleriniz büyüdükçe ihtiyacınızı karşılayabilecek bir sunucu kiralamalısınız. Kiralayacağınız sunucunun ileride donanımsal olarak özelliklerinin arttırılabilir olması sizin için bir avantaj olacaktır. Sunucu üzerinde kullanacağınız servisler, oluşturacağınız sistem yapısı hangi sunucuyu seçmeniz gerektiği konusunda size yardımcı olabilir.

4 -Özel bileşenleri dikkate almak

Her sunucunun özellikleri donanımsal olarak birbirinden farklıdır. Önemli olan sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacak donanımları belirlemeniz ve bu donanımlara sahip bir sunucuyu kiralamaktır. Sürekli olarak veri saklama ve her koşulda erişilebilir olan bir sunucu kiralamak istiyorsanız, kiralayacağınız sunucunun internet ve elektriğinin yedekli olduğundan emin olunuz.

5- Sunucunuzu kim yönetecek?

Sunucu kiralama yaparken, düşünülmesi gereken en önemli noktalardan biri de sunucu yönetiminin kimin tarafından yapılacağıdır. Eğer sunucu yönetimi konusunda bilgi sahibi biri bulunmuyorsa bu hizmeti satın almanız gerekir. Bu hizmeti kiralama yaptığınız firmadan almanız, maliyet açısından biraz pahalı gözükse bile gelecekte yaşanabilecek sorunlar hesaba katıldığında anında müdahele imkanı ile  farklı yerlerden alınan hizmetlere göre daha avantajlıdır.

6 -Sunucu fiyatlandırmasına dikkat!

Kiralama esnasında ekleyeceğiniz her eklenti size ektra maliyet olarak yansıyacaktır. İşletim sistemi, sanallaştırma vb. maliyeti etkileyen özelliklerdir. Bu yazılımları veri merkezinden sunucu kiralama ile birlikte kiralayabilirsiniz. Bu durumu önceden değerlendirmeniz gerekir.