Üst düzey yöneticiliklerden, pazarlama ve mühendisliğe kadar pek çok alanda teknolojiye yön veren teknoloji dünyasının kadın liderlerini tanıyor musunuz? 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle teknolojiye damga vuran dünyanın en güçlü kadınlarından bazılarını hatırlayalım istedik.

Marissa Mayer – Yahoo!

Marissa Mayer_L1975 ABD doğumlu Mayer, teknoloji dünyasında en çok tanınan kadınların başında geliyor. 2012 yılından bu yana Yahoo’da CEO olarak görev yapan Marissa Mayer, Stanford Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra kariyerine Google’da başladı ve şirkette görev yapan ilk kadın mühendis oldu. Google’da yaptığı ürün müdürlüğü görevini takiben arama motoru ve kullanıcı deneyiminden sorumlu başkan olarak atandı. 2012’de Yahoo’ya CEO olarak atanan Mayer bu görevini halen sürdürüyor.

 

 Meg Whitman – Hewlett-Packard

Meg Whitman1956 doğumlu Meg Whitman, 2011 yılından bu yana Hewlett Packard’da CEO görevini yürütüyor. Princeton Üniversitesi Ekonomi bölümü mezunu olan Whitman, Harvard Üniversitesi’nde MBA eğitimini tamamladıktan sonra Procter & Gamble ve Walt Disney Company gibi şirketlerde çalıştı. 1998 yılında eBay’e CEO olarak katılan Whitman, 30 kişilik şirketi 2008 yılına kadar 15 bin çalışanı ve 8 milyar USD geliri olan bir deve dönüştürdü.

 

 

Virginia “Ginni” Rometty – IBM

Virginia Rometty1957 doğumlu olan Ginny Rometty, 1981 yılından bu yana IBM’de çalışıyor. Sistem mühendisi olarak çalışmaya başladığı şirketin 2011 yılında CEO’su olarak atanan Rometty, bulut bilişimi ve veri analizi konularında yaptığı çalışmalarla IBM’in büyüme stratejisinde büyük bir rol oynadı. Rometty, 2012 yılında şirketin yönetim kurulu başkanlığına getirildi.

 

Ursula Burns – Xerox

Ursula Burns1958 doğumlu Ursula Burns, 2009 yılından bu yana Xerox’un CEO’su olarak görev yapıyor. 2014 yılında Forbes dergisi tarafından dünyanın en güçlü 22. kadını seçilen Burns, stajyer olarak başladığı şirkette iş geliştirme, planlama, yönetici asistanlığı gibi görevlerde bulundu. Burns aynı zamanda Fortune 500 listesinde yer alan şirketlerde CEO olarak görev yapan ilk siyahi kadın. Kendisi aynı zamanda American Express ve Exxon gibi şirketlerin de yönetim kurulunda görev yapıyor.

 

Renée James – Intel

Renee James_L1964 doğumlu Renée James, Oregon Üniversitesi’nde lisans ve yüksek lisans eğitimlerini tamamladıktan sonra 1987 yılında Intel’de ürün müdürü olarak göreve başladı. James, 2013-2015 yılları arasında Intel grubunun başkanlığını sürdürdü. Dijital video ve konferans sistemleri pazarlaması üzerine çalışmalar yapan James, 2000’li yıllarda Intel’in Microsoft gibi işletim sistemleri üzerine çalışan şirketlerle olan stratejik ortaklıklarını yürüttü. James halen ABD Başkanı’na bağlı Ulusal Güvenlik Telekomünikasyon Danışma Kurulu’nun başkan yardımcılığını yürütüyor.

Julie Larson-Green – Microsoft

Julie Larson Green_L1962 ABD, Washington doğumlu. Western Washington Üniversitesi işletme bölümü mezunu. Yüksek lisansını yazılım mühendisliği üzerine yapan Larson-Green, 1993 yılında Visual C++ programcısı olarak Microsoft’a katıldı. Daha sonra 2012 yılında yazılım ve donanım mühendisliği grup başkanlığı görevinde bulundu. Şu anda cihazlar ve stüdyoların mühendislik grup başkanı görevini yürütüyor. Bu bölümde Xbox ve tabletlerin denetiminden sorumlu olan Larson-Green, Windows 7 ve Windows 10 lansmanlarında görev yaptı.

Lorraine Twohill – Google

Lorraine Twohill1973 ABD doğumlu olan Lorraine Twohill, Dublin City Üniversitesi uluslararası pazarlama bölümünü derece ile bitirdi. 2003’de Google’a katılan Twohill, 2003-2009 yılları arasında Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgelerinden sorumlu pazarlama başkan yardımcısı görevini yürüttü. Lorraine Twohill 2009’dan bu yana Google’ın global pazarlamasından sorumlu.

 

 

Rachel Whetstone – Google

Rachel Whetstone1968 ABD doğumlu olan Whetstone, şu anda Google’da kıdemli başkan yardımcısı ve iletişim politikalarından sorumlu. Bristol Üniversitesi’nde siyaset bölümü mezunudur. Mezun olduktan sonra İçişleri Bakanı Michael Howard’ın Conservative Centrel Office’inde danışmanlık yaptı. 2003 yılında Howard’ın siyasi sekreteri oldu.  2005’ten sonra siyaseti bırakıp Google’da çalışmaya başlayan Whetstone, BBC Radyo tarafından seçilen en güçlü 10 kadının arasında yer almıştır.

 

Susan Wojcicki Djane – YouTube

Susan Wojcicki Djane1968 ABD, Kaliforniya doğumlu olan Djane, Youtube’un CEO’su olarak görev yapmakta. Harvard Üniversitesi’nde tarih ve edebiyat okudu. Yüksek lisansını ve doktorasını ekonomi üzerine yaptı. Çalışma hayatına 1999 yılında Intel’in pazarlama departmanında başladı.  2010, 2011, 2012 ve 2013’te Fortune en güçlü 50 kadınlar listesine girdi ve sırasıyla 43, 8, 18 ve 19. sırada yer aldı.

 

Sheryl Sandberg – Facebook

Sheryl Sandberg_L1969 ABD, Washington doğumlu olan Sandberg, Fortune dergisi tarafından en güçlü 50 kadından biri seçildi. Harvard Üniversitesi edebiyat fakültesi mezunu. Yüksek lisansını işletme üzerine yapan Sandberg, 1995-1996 yıllarında McKinsey & Company şirketinde danışman olarak görev yaptı. Daha sonra 1996-2001 yılları arasında Başkan Bill Clinton’ın döneminde ABD Hazine Bakanlığı’nda görev aldı. 2001-2008 yılları arasında Google’ın reklamcılık ve yayıncılık ürünlerinden sorumlu oldu. 2008’den bu yana Facebook’un COO görevindedir.

Libby Zagaris Leffler – Facebook

Libby Zagaris Leffler_L1985 ABD, Kaliforniya doğumludur. UC Berkeley Üniversitesi işletme mezunu olan Leffler yüksek lisansını Harvard Üniversitesi işletme bölümünde yaptı. 2007-2008 yıllarında Google’ın müşteri stratejisi ve iş geliştirme pozisyonunda çalıştı. 2008’te Facebook’un satış ekibine katıldı, 2009-2012 yılları arasında Facebook’un COO’su Sheryl Sandberg ile birlikte çalıştı. Libby 2012-2015 yılları arasında Facebook’un global entegrasyon süreçlerini yürüttü ve son olarak stratejik ortaklar müdürü olarak görev yaptı. Leffler şu anda Harvard Üniversitesi’ndeki eğitimini sürdürüyor.

Vijaya Gadde – Twitter

Vijaya Gadde1975 Hindistan doğumlu olan Gadde, Cornell Üniversitesi endüstri ve iş ilişkileri bölümü mezunudur. Daha sonra New York Üniversitesi hukuk bölümünü bitirmiştir. Çalışma hayatına 2000 yılında Wilson Sonsini Goodrich & Rosati (WSGR)’ye ortak olarak başladı. WSGR’deyken aynı zamanda New York Menkul Kıymetler Borsası’nda danışman olarak görev yaptı. 2010-2011 arası Juniper Networks’te kukuk yöneticiliği yaptı. 2011’den günümüze Twitter’da çeşitli görevlerde bulunan Gadde, şu anda Twitter’ın genel danışmanlığını yapıyor.

Katie Jacobs Stanton – Twitter

Katie Jacobs Stanton_L1970 ABD, Kaliforniya doğumlu olan Stanton, Rhodes Koleji mezunudur. Columbia Üniversitesi’nde uluslararası halkla ilişkiler yüksek lisansı yaptı. Twitter’da 2010 yılından beri çeşitli görevlerde yer aldı. Twitter’da çalışmaya başlamadan önce Beyaz Saray’ın Dışişleri Bakanlığı’nda, Google’da ve Yahoo’da çalıştı. 2014 yılında Twitter’ın global medya başkan yardımcısı oldu. Uluslararası Twitter ofislerinin kurulmasına katkıda bulunmuştur.

 

Kaynaklar:
www.cio.com.tr
www.teknolojigundem.com
www.shiftdelete.net