Bilgisayarımızdaki verilerin kaybolması ve güvenliği sadece bireysel olarak yaşadığımız bir endişe değil. Özellikle şirketlerin BT liderleri için veri kaybı hiç istemedikleri ve en çok dikkat ettikleri konuların başında geliyor. BimSA’nın, 500’den fazla kişi çalıştıran şirketlerin CIO’ları ile yaptığı ve 2015 teknoloji projelerinin, hizmet aldıkları teknoloji şirketlerinden beklentilerin, operasyonel sıkıntıların araştırıldığı ankete göre; veri kaybı, uygulama sorunları ve siber saldırı en çok korkulan sorunların başında geliyor.

Anket sonuçları veri kaybı ve veri depolamanın önemini ve şirketlerin bu konudaki hassasiyetini de gösteriyor. Ankete göre CIO’ların yarısından fazlası (%54) veri kaybını en büyük korkuları olarak görüyor. Bunu da %49 ile uygulama sorunları ve %42 ile siber saldırılar takip ediyor.

CIO’ların en çok sıkıntı çektikleri uygulamalarda ise kurumsal kaynak planlaması-ERP ve veri depolama öne çıkıyor.

Peki korkulanın olmaması için şirketler neler yapıyor ve neler yapmalı?

Şirketler veri yönetimi için ister kendi veri merkezlerini kuruyor, isterlerse de Radore gibi büyük veri merkezlerinden hizmet alıyor.

Veri kaybını önlemek ve güvenliğini sağlamak için şirketlerdeki teknoloji yöneticileri bu alanlara özel büyük yatırımlar yapıyor. Ankete göre 2015 yılında yatırım önceliklerinde %41,3 oranı ile ilk sırada veri güvenliği geliyor.

Kendi veri merkezlerini tutan şirketlerin oranı %87. Şirketlerin %30’u ise büyük veri ve bulut uygulamaları için dışarıdan IT hizmeti alıyor.

Verilerin giderek çoğalması ile daha kapsamlı hizmetlerin gereği de artıyor. 2020 yılında oluşacak veri miktarının, 2009’un 44 katı olması bekleniyor. Dünyada oluşan verinin %90’ının son iki yılda oluştuğunu da düşünürsek, CIO’ların bu endişesinde ve yatırım kararlarında çok haklı olduklarını görebiliriz.

Tam yedekli bir internet ve enerji altyapısı ve son teknoloji güvenlik sistemleriyle kesintisiz erişim sunan veri merkezleri bu anlamda şirketlerin üzerindeki yükü azaltıyor. Bu konuda veri merkezlerine düşen görev ise veriye ulaşımı hızlandırmak, güvenliği sağlamak ve hızla çoğalan veriyi  depolamak ve yedekleyebilmek için kapasitelerini arttırmak olmalı.

Radore olarak bu konuda neler yapıyoruz?

“Uptime Experts” sloganı ile güvenilir ve kesintisiz hizmeti ilke edinen Radore, %99,99 “uptime” garantisi ile müşterilerine Sunucu Barındırma (Colocation) ve Donanım Kiralama, Sunucu Kiralama (Dedicated Server), Cloud, CDN, Web Hosting, Alan Adı, SSL ve Yönetim Servisleri gibi veri merkezi hizmetleri sunuyor.

MetroCity’de, toplam 2.500 m² büyüklüğündeki 10.000 sunucu kapasiteli veri merkezimiz, tam yedekli altyapısı ile, %100 fiziki güvenlik, kesintisiz internet erişimi, enerji ve iklimlendirmedeki en ileri teknolojisi ve deneyimli teknik ekibi ile 2.500’ün üzerinde müşteriye 7/24 hizmet veriyor.

Radore Veri Merkezi ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın. Sorularınızı sosyal medya üzerinden #radoreyesor hashtag’i ile bize iletebilirsiniz.

Kaynak: http://www.itnetwork.com.tr/