Teknolojinin her geçen gün daha fazla etki ettiği eğitim kurumları, artan talep ve rekabet karşısında daha iyi hizmet verebilmek için bilişim teknolojilerine yönelik altyapılarını yeniden şekillendiriyor.

Dünya çapındaki mobil veri trafiği son 5 yılda 18 kat artış gösterdi. Eğitim kurumlarının da bu eğilimden faydalanarak nasıl daha güvenli ve kesintisiz hizmet sunacağını bulması gerekiyor. Bu kapsamda eğitim kurumlarında artık çok daha modern, entegre altyapılara ihtiyaç duyuluyor. Yeni nesil eğitim yöntemleri ve online eğitim imkanları arttıkça bu alanda faaliyet gösteren BT ekiplerine de önemli bir iş düşüyor. 7/24 eğitimin ve bilgi kaynaklarına erişimin yanı sıra yüksek miktarda video içerik üretilmesi ve bunların depolanması ihtiyacı gün geçtikçe artıyor. Bunun yanında artık öğrenciler, kendi cihazlarıyla bağlantıda kalmak ve bunları eğitim süreçlerinde kullanmak istiyor.

Massachusetts Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre, yüz yüze eğitimin yanı sıra online eğitim verilmesi öğrenci başarısını doğrudan etkiliyor. Buradaki devasa yükü taşımak için eğitim kurumları bulut çözümlerini tercih ediyor. Uzaktan eğitim, sürekli erişim, güvenlik, birçok cihazın bağlandığı altyapının yönetimi ve daha birçok gelişen teknoloji nedeniyle modern bir altyapıya ihtiyaç duyan eğitim kurumlarının veri merkezlerinden elde edebileceği faydaları ele aldığımızda ise 4 madde öne çıkıyor:

 • Maliyeti düşürür.

  Sıfırdan bir veri merkezi kurmak çok maliyetli. Bunun yerine var olan sistemler veri merkezlerine taşınabilir ve modern sistemlere entegre edilebilir. Böylece ilk yatırım maliyeti ile birlikte operasyonel maliyet de ortadan kalkar.

 • Operasyonel karmaşanın önüne geçer.

  Fiziksel, sanal ya da bulut altyapılarına uyumlu olan veri merkezlerinde bir altyapının tüm yapılara entegre edilmesi ve yönetilmesi oldukça kolaylaşır.

 • Süreklilik sağlanır.

  Herhangi bir elektrik kesintisi ya da doğal afete karşı hazırlıklı olan veri merkezleri, herhangi bir eğitim binasında sağlanamayacak yedekleme ve kurtarma altyapısına sahiptir.

 • Daha fazla güvenlik sunar.

  Birçok saldırı türüne göre hazırlıklı olan veri merkezi hem siber hem fiziksel güvenliğe göre önlemlerini alır.

Radore Veri Merkezi’nin sunucu barındırma ve kabin kiralama hizmetleri hakkında daha detaylı bilgi için radore.com/co-location-sunucu-barindirma adresini kullanabilirsiniz.

 

Kaynaklar:

http://gu.dimensionsystems.com/wp-content/uploads/2017/07/vmware-digital-transformation-in-higher-education.pdf

https://edtechmagazine.com/higher/article/2016/10/data-center-colocation-helps-higher-education-it-control-costs