Öncelikle veri merkezinin ne olduğundan bahsetmemiz gerekiyor. Çok sayıda sunucunun, internet, elektrik, iklimlendirme ve barındırma gibi ihtiyaçlarının 7/24 çalışacak şekilde sağlandığı yapılara veri merkezi denir. Dünya geneline baktığımızda, internet ile bir şekilde ticari bağı bulunan işletmeler ve ilgili bireysel kullanıcılar veri merkezi (Data Center) kavramına çok yabancı değiller. Ülkemizde de bu oran internet kullanıcılarının artması ve şirketlerin ticari faaliyetlerini internete taşımasıyla hızla artıyor. İnsanlar, kişisel ya da ticari bilgilerini barındıracakları firmaları merak etmeye ve dolayısıyla incelemeye başladılar. Bu aşamada sizlere destek olabilecek bazı ana kriterleri paylaşıyoruz.

ALTYAPI

Bir veri merkezini ziyaret ettiğinizde, ilk incelemeniz gereken kriterlerin başında altyapı gelir. Hizmet almadan önce mutlaka altyapının yeterli olduğundan emin olun. Veri merkezinin network altyapısı genişlemeye müsait mi? Daha da önemlisi, sizin büyüme planlarınız karşısında bir engel teşkil ediyor mu? Eğer hizmet aldığınız veri merkezinin altyapısı ileriye dönük ve genişlemeye müsait şekilde yapılandırılmamışsa ve sizin aldığınız hizmeti büyütmek gibi bir düşünceniz varsa maddi kayıplara uğrayabilirsiniz.

YEDEKLİLİK

En az altyapı kadar önemli diğer kriter ise yedekliliktir. Bir veri merkezi, en iyi ekipmanlarla altyapısını geliştirmiş olsa da bu yapının yedeğinin olmaması, olası bir teknik ya da yazılımsal arıza durumunda kısmen ya da komple kesintilerin meydana gelmesine, aldığınız hizmetin aksamasına ve hatta kesilmesine yol açabilir.

Yedeklilik, fiziksel ve yazılımsal olmak üzere iki boyutta ele alınmalıdır. UPS’ler, jenaratörler,  klimalar, internet erişimi, routerlar ve switchler gibi altyapıyı ve hizmeti oluşturan fiziksel unsurların yedekliliği veri merkezi tarafından sağlanmalıdır. Fiziksel ve yazılımsal yedeklilik (Yazılımsal yedeklilik eğer veri merkezinden talep ediliyorsa) maliyete etki eden unsurlar olduğu için, genelde veri merkezleri bu hizmetlerin bir kısmını ya da tamamını opsiyonel olarak sağlarlar.

ERİŞİLEBİLİRLİK

Hizmet aldığınız yere 7/24 ulaşabilmeli ve ulaştığınızda doğru yanıtları alabilmeniz önemli. Bu yüzden hizmet almak istediğiniz veri merkezinin çalışanlarının yeterliliğini mutlaka sorgulayın.

ESNEKLİK

Standart veri merkezi hizmetleri bazen ihtiyacınız olan hizmeti size sağlayamaz. Projeniz için, size özel geliştirilmiş hizmetlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu tarz ihtiyaçlara projelerin başında ihtiyaç duyulabileceği gibi, ilerleyen dönemlerde de ihtiyaç duyulabilir. Size özel kabinler, kafesler, sistem odaları ya da çok daha farklı çözümler olabilir. Hizmet almayı düşündüğünüz yerle, bu tarz detayları önceden müzakere edip, size bunları sağlayıp, sağlayamayacaklarını sorun.

Yukarıdaki bütün kriterler değerlendirildiğinde, nasıl bir firmayla çalışmanız gerektiğinin sorusu da kendi kendine cevaplanmış olacaktır. Tabii ki her veri merkezinin müşteri kitlesi ve dolayısıyla sunduğu hizmet farklılık gösterecektir. Bu noktada sizin ne talep ettiğinizi bilmeniz, hizmet alacağınız yerin servislerini değerlendirmede anahtar rol oynayacaktır.