Ülkemizde de hızla yaygınlaşan Kasım ayındaki büyük indirim furyasında online satışlar rekor üstüne rekor kırıyor. Veri trafiğinin de oldukça yoğunlaştığı bu dönemde, kullanıcılara kusursuz bir online alışveriş deneyimi sunmanın formülü bulut bilişim çözümlerinden geçiyor.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çeşitli sloganlarla hayat bulan Black Friday (Kara Cuma) indirimleri, online satışların hızla artmasını tetikliyor. Örneğin 2017 yılında Kasım ayının 4. Cumasına denk gelen alışveriş döneminde, Türkiye’de internet üzerinden kartlı ödemeler bir önceki yıla göre 2 kat artarak 565 milyon liraya çıktı.[1] Bu yıl 23-26 Kasım arasında sürecek indirim dönemi, elektronik ürünlerde önemli indirimlerin yaşandığı Siber Pazartesi ile son bulacak.

Ölçeklenebilir bulut çözümleri e-ticaret sitelerini ayakta tutabilir

Bu dönemlerde online satış kanallarında binlerce kullanıcı saatler içerisinde stokları tüketecek alışveriş yapıyor. Araştırmalara göre, bu dönemde e-ticaret sitelerinin ziyaretçi trafiğinin ortalama yüzde 65, işlem sayılarının da yüzde 170 artacağı belirtiliyor. E-ticaret yapan şirketler bu dönemlerde yaşanan artışlarda kesintisiz hizmet verebilmek için veri merkezlerini optimize ediyorlar. Tepkileri yavaşlayan, sayfa yüklenme süreleri artan siteler anlık olarak binlerce kullanıcıyı kaybedebiliyor. Bu döneme hazırlıklı olmak için bulut teknolojileri kullanılarak, esnek çözümler tercih ediliyor.

Altyapıların enerji, bant genişliği, işlemci gücü, depolama kapasitesi gibi birçok metrikte ölçeklenebilir olması gerekiyor. DDoS gibi saldırılardan korunmak için de yönlendirici yazılımlar ve network katmanındaki önlemlerle henüz saldırı sisteme ulaşmadan engel olunması gerekiyor .

Türkiye’nin en önemli e-ticaret sitelerine ev sahipliği yapan Radore’nin bulut çözümleri hakkında daha fazla bilgi için radore.com/cloud-server adresini kullanabilirsiniz.

 

[1] Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verileri

2  https://www.rsa.com/en-us/company/news/cyber-monday-attacks-cost-organizations-up-to-3-4-million