Wissen Akademie bünyesinde Sistem Uzmanlığı eğitimi alan öğrenciler Radore’yi ziyaret etti. Radore ekibi ile birlikte veri merkezini gezen öğrenciler, hem veri merkezinde çalışmanın nasıl bir şey olduğunu gözlemlediler hem de bilgi teknolojileri hakkında ayrıntılı bilgi aldılar.Toplamda 14 öğrencinin katıldığı veri merkezi gezisinden sonra Radore Genel Müdürü Sadi Abalı ve Radore İnsan Kaynakları Müdürü Tuba Günay, öğrencilerle bir araya geldi.

Sadi Abalı, öğrencilerle gerçekleştirdiği sohbette kurumsal yapılarda sistem yönetiminde dikkat edilmesi gereken noktalardan bahsetti. Özellikle sistem yönetiminde bakım çalışmaları gibi durumların incelikle planlanması ve zamanlamasının doğru yapılması gerektiğine değindi. Abalı, sistem ve yazılım güncelleme konusunda sistem yöneticilerine düşen sorumlulukları ve teknoloji şirketlerinin bu pozisyonlardan beklentilerini anlattı. Özellikle siber güvenlik tarafında “Sıfırıncı Gün” saldırılarına dikkat çekti. Problemin ilk fark edildiği ana kadar süren yazılımsal açıklardan faydalanan bu saldırılarla konusunda sistem yöneticilerinin her zaman tetikte olmaları gerektiğinin altını çizdi.

Siber güvenlik, hizmet standartları ve iş sürekliliği sistem yöneticiliği için kritik konular

Abalı, günümüzün en önemli gereklilikleri arasında yer alan iş sürekliliği konusunda da aktarımlarda bulundu. İş sürekliliğinde kesinti yaşanmasının müşteriler açısından maddi kayıplara neden olacağının dikkat çekti. Sistem yöneticilerinin özellikle siber saldırılar, iş sürekliliği, risk yönetimi, hizmet standartları ve sertifikasyonları gibi konularda bilgi dağarcığını genişletmelerinin iş yaşamlarında kendilerine büyük katkı sağlayacağını söyledi. Katılımcıların sorularını da cevaplandıran Sadi Abalı öğrencilerle keyifli bir sohbet gerçekleştirdi.

Son olarak Radore İnsan Kaynakları Müdürü Tuba Günay ile bir araya gelen öğrenciler, teknoloji şirketlerindeki işe alım süreçleri ve kariyer planlaması konusunda bilgi aldılar. Özellikle öğrencilik döneminde yapılan staj ve gönüllü çalışmaların ileride oldukça işlerine yarayacağının altını çizdi.

Wissen Akademie kimdir?

Wissen Akademie, Türkiye’nin en önemli eğitim kurumlarından olan Bahçeşehir Üniversitesi ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş birliği ile %100 devlet finansmanlı oluşturulan bilgi teknolojileri uzmanlığı eğitimleri veriyor. Bu programlar ile lisans mezunu olan ve mevcut durumda çalışmayan adaylar, %100 burslu olarak, Java Programlama ve Veritabanı, Microsoft Yazılım ve Veritabanı, Microsoft Sistem ve Network, Cisco Network, Microsoft Dynamics ve ERP eğitimleri alabiliyorlar.