Bundan tam 30 yıl önce 12 Mart 1989′da, bugün bildiğimiz anlamdaki internet dünyasının tohumları atıldı. CERN’de çalışan bilim insanlarından İngiliz Tim Berners-Lee, “World Wide Web” (www) fikrini ortaya atarak internetin kuruluşu için gerekli kodları hazırladı.

World Wide Web yani ‘www‘, internet üzerinde birbiriyle bağlantılı hiper-metin dokümanlarından oluşan bir sistemi ifade ediyor. Bu bilgi sistemi hiper metinlerden oluşan dokümanların, yani bildiğimiz anlamıyla web sitelerinin, farklı bölgelerde yayınlanabilmesini sağlıyor. Bilgisayarlarımızdaki web tarayıcıları ile tüm bu ağa erişebiliyoruz.

İnternetin popüler hale gelmesi 4 yıl aldı. Kullanıcı sayısının hızla artması interneti ticari hayata da soktu. Amazon.com sitesi online kitap satımına 1994 yılında başladı. 1996 yılında Nokia’nın geliştirdiği telefonla internet cep telefonlarına da indi. 2004’te Facebook’un kuruluşu ve ardından Twitter, Instagram ve diğer sosyal ağların hayatımıza girmesi, tüm dünyada toplumsal bir dönüşüm başlattı. Günümüzde sosyal platformladan içerik yayıncılığına, kamusal uygulamalardan e-ticarete kadar birçok farklı model ile yaşam alışkanlıklarımızı şekillendiren bir olguya dönüştü.