WPA3 Wi-Fi güvenlik protokolünün hizmete girmesiyle birlikte kablosuz ağların güvenlik standartlarına ek tedbirler geliyor.

Birçok kablosuz internet ağının güvenliği WPA şifreleme standartlarıyla sağlanıyor. Mevcut durumda güvenlik konusunda WPA ve WPA 2 protokollerinin kullanıldığı kablosuz bağlantılarda, WPA3 güvenlik standartlarıyla yeni önlemler uygulanabilecek. Yaklaşık 14 yıldır kullanılan WPA2 standartlarının geçtiğimiz yıl KRACK (Key Reinstallation Attacks) adı verilen bir güvenlik açığıyla kırılması nedeniyle WPA3 standartlarının hizmete girmesi büyük önem taşıyor.

WPA3 Wi-Fi güvenlik standartları ne getiriyor?

WPA3 güvenlik protokolü, WPA3-kişisel ve WPA3-kurumsal olmak üzere iki versiyonu destekleyecek.

  • WPA3-Kişisel: Kişisel kullanıcılara yönelik bu protokol, SAE (Eş Zamanlı Denklik Doğrulama) özelliği sayesinde üçüncü şahısların şifre tahmin girişimlerine karşı kullanıcılar için daha güçlü koruma sağlıyor ve veri trafiğinin güvenliğini arttırıyor.
  • WPA3-Kurumsal: Hükümet veya finansal kuruluşlar gibi hassas verilere sahip ağlar için 192 bit şifreleme ile ek koruma sağlanabiliyor.

Ayrıca WPA3 kapsamındaki Easy Connect aracılığıyla ekranı olmayan akıllı ev cihazlarının akıllı telefonlarla kablosuz ağlara bağlanması sağlanıyor. WPA3 standartlarının 2019 itibarıyla tamamen yaygınlaşması öngörülüyor.

Haberin kaynağı için aşağıdaki bağlantıyı inceleyebilirsiniz:

donanimhaber.com/diger-yazilim/haberleri/WPA3-cikti-iste-WPA3-yenilikleri.htm