Bilgi teknolojileriyle bağlantısı olan birçok önemli şirket ve profesyonelin katıldığı IT Forum Turkey, 29 Ocak Salı günü İstanbul’da gerçekleştirildi. 15 ülkeden 500’e yakın BT profesyoneli, etkinlikte katılımcı olarak yer aldı. Konusunda uzman 25 konuşmacının gün boyunca gerçekleştirdiği sunumlarda ve panellerde dijital dönüşüm başta olmak üzere, Endüstri 4.0, Nesnelerin İnterneti, Yapay Zeka, Mobil Teknolojiler, Bulut Bilişim ve Sanallaştırma gibi teknoloji alanındaki mega trendler konuşuldu.

Radore Genel Müdürü Sadi Abalı da IT Forum Turkey katılımcılarına “Bulutta Yerel Veri Merkezi Olmak” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Dijitalleşmenin en önemli bileşenlerinden biri olan bulut bilişim hizmetlerinde, yerel veri merkezlerinin sunduğu avantajları anlattı.

5G ile birlikte veri trafiği ve bulut bilişim alanındaki harcamaların büyük oranda artacağını söyleyen Abalı, bu yükü veri merkezlerinin üstleneceğinin altını çizdi. Ayrıca yerel veri merkezinden hizmet almanın sunduğu avantajlara da değindi. Ana dilde teknik destek ve ihtiyaç anında teknik profesyonellerle yüz yüze iletişim imkânının müşterilerin en önemli talepleri arasında bulunduğunu söyleyen Abalı, döviz kuru yerine Türk Lirası ile fiyatlandırma sayesinde daha sağlıklı maliyet öngörüsü yapılabildiğini ifade etti.

Yerel veri merkezlerinin en kritik avantajlarından birinin regülasyonlara uyum ve denetlenebilme konusunda sunduğu rahatlık olduğunu belirtti. Bunun yanında küresel servis sağlayıcılardan hizmet alan müşterilerin sistemlerini başka bir altyapıya taşımak istediklerinde, kullandıkları platforma özel uygulamalar nedeniyle, başka yapılarda entegrasyon konusunda büyük aksaklıklar meydana geldiğini söyledi. Bunun da kullanıcıları o altyapıyı kullanmak konusunda bağımlı hale getirdiğini ifade etti. Yerel veri merkezleri ile bu bağımlılığın ortadan kalktığını söyledi.

Radore’nin İstanbul’un merkezinde, iş dünyasının kalbinde bulunduğunu belirten Sadi Abalı aynı zamanda yüzde 100 yerli sermaye ile hizmet veren Türkiye’nin sayılı veri merkezlerinden biri olduğuna vurgu yaptı.

Radore’nin de sponsor olarak destek verdiği IT Forum Turkey kapsamında Radore ekibi de katılımcılarla bir araya gelerek veri merkezi hizmetleri hakkında bilgi verdiler.