Radore Veri Merkezi’nin kurucu ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kubilay Akyol, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde düzenlenen Kariyer Günleri Etkinliği’nde öğrenciler ile bir araya geldi. Akyol, üniversite sıralarında başlayan girişimcilik hikayesini Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencileri ile paylaştı.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Kariyer, Girişimcilik ve Mesleki Test Merkezi tarafından 6 Mayıs Cuma günü düzenlenen etkinliğin Bilgisayar Mühendisliği panelinde Akyol, 10 yıl önce 20 metrekarelik bir alanda 2 bin dolarlık bir yatırım ile çıktığı yoldaki deneyimlerini ve başarı hikayesini aktardı.

Üniversite öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte “Bir bilgisayar mühendisinin anıları“  başlıklı bir sunum yapan Radore Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kubilay Akyol: “Daha lise yıllarında arkadaşlarımla “internet servis sağlayıcı” şirketi kurmayı hayal ediyorduk. Işık Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü 1. sınıfta okurken bir arkadaşımla birlikte ilk şirketimizi kurduk; ben yazılım geliştiriyordum, arkadaşım da web tasarımı yapıyordu. 2000 yılında bir firmanın web sitesi projesini aldık ve bu bizim için önemli bir adım oldu; bu projeyle birlikte hosting işini öğrendik. Ardından birçok web sitesi yaptık ve bir sunucu kiraladık. 2001 yılında mevcut şirketimiz üzerinden web hosting hizmeti vermeye başladık. 2004 yılında arkadaşımla yollarımızı ayırsak da ben hosting işine tek başıma devam etmeye karar verdim ve Radore’nin hikayesi de böylece başlamış oldu. 2004 yılında 20 m²’lik bir dairede tek kişilik ekiple başladığım bu girişimcilik serüvenime bugün 64 kişinin çalıştığı 2.500 m²’lik Radore Veri Merkezi’nin Yönetim Kurulu Başkanı olarak devam ediyorum.” dedi. Akyol, sunumunun son bölümünde kendi üniversite mezuniyetinden bu yana sektörün ihtiyaçları bakımından nelerin değiştiğini ve bugün mezun olsa nasıl bir yol izleyeceğini de dinleyicilere aktardı.

Akademik hayattan iş hayatına geçiş döneminde olan gençlerle bir araya gelerek bilgi ve deneyimlerini onlarla paylaşmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu belirten Akyol, “Sizin gibi genç beyinlere ilham kaynağı olmak da benim için ayrı bir onur” dedi.